Jak daleko przekraczamy granice techniki, aby ułatwić sobie poczynania naszej wyobraźni? Czy skanowanie laserowe 3D stanie się metodą przyszłości podczas prac geodezyjnych, architektonicznych czy nawet przy montażu filmów? Na te pytanie już dziś można próbować szukać odpowiedzi.
Przyszłość kinematografii
Istnieje możliwość stworzenia scenografii filmowej bez użycia materialnych przedmiotów, dekoracji czy nawet osób. Wystarczy użyć laserowego skanera, który może mieć wręcz niezwykły zasięg. Potrafi tworzyć żądane modele 3D niemal od podstaw. Przy tym możemy liczyć na bardzo dużą dokładność i szczegółowe odwzorowanie skanowanej przestrzeni, jako że typowy skan zakłada aż 41 milionów punktów. Warto wspomnieć, że technika ta wykorzystywana była przy tworzeniu „ Życie Pi”. gdzie używano skanera laserowego FARO Focus 3D i oprogramowania Rapidform XOR do cyfrowego zarejestrowania szalupy ratunkowej i tratwy. Za pomocą oprogramowania Rapidform XOR do inżynierii odwrotnej ogromna ilość danych w postaci chmur punktów została scalona i zoptymalizowana do postaci siatki w pliku STL.
Skanowanie 3D
Do tej pory dysponowaliśmy wyłącznie realnymi dekoracjami, czy całymi modelami przestrzennymi. Za pomocą skanowania laserowego 3D, przy użyciu głowicy skanującej możemy dokonać odwzorowania każdego rodzaju przedmiotu, a nawet człowieka. W ten sposób istnieje możliwość stworzenia całej cyfrowej bazy rzeczy, które będą niezbędne do konstruowania filmowej przestrzeni. O ile byłoby łatwiej z tak obszernym zapleczem kreować najrozmaitsze obrazy.
Jakie są realne korzyści z użycia technologii skanowania 3D?
Nie sposób wymienić wszystkich zalet tej najnowszej technologii. Jedno jest jednak pewne. Owa metoda wręcz diametralnie obniża koszty produkcji filmowej oraz znacząca skraca czas montażu. Dotyczy to nie tylko kinematografii, ale również innych dziedzin życia. Jeśli nie będzie już trzeba precyzyjnie budować otaczającej nasz przestrzeni z użyciem realnych, materialnych przedmiotów, to wszystko zamknie się wyłącznie w studiu projektowym przy użyciu cyfrowych możliwości komputera oraz skanera 3D.
Poza kinematografią, skanowanie 3D jest niezwykle przydatne do prac architektonicznych, np. podczas inwentaryzacji zabytków; także dla precyzyjnego odwzorowania budynków, zarówno ich wnętrz, jak i ogólnej wizji przestrzennej; w branży geodezyjnej, a nawet w kryminalistyce do budowania otoczenia i miejsc przestępstwa. Poza konkretnymi korzyściami, tzw. mapping daje nam także wiele zabawy. Coraz bardziej popularne są rozrywki polegające na uzyskaniu rozświetlenia budynków, tworzenia wrażenia gry rozmaitych barw i nadania obiektom trójwymiarowego charakteru. Mowa tu o tzw. video-arcie.
Przyszłość technologii
Nie ma odwrotu przed czymś, co usprawni każdą dziedzinę naszego życia. Skanowanie laserowe 3D sprawi, że w szybszym tempie i przy użyciu mniejszych środków uzyskamy żądane modele budynków, przedmiotów czy przestrzeni. Nie wiadomo tylko czy z biegiem czasu będziemy potrafili odróżnić rzeczywistość od laserowej wizualizacji, ale nad tym nikt się już nie zastanawia mając w rękach maszynę do tworzenia trójwymiarowej przyszłości.