The-Avengers-Wallpaper-HD_1920x1080 The-Avengers-Wallpaper-HD_1920x1080

Historia superbohaterów – od komiksu do filmu „The Avengers 3D”

Co nas pasjonuje w komiksach? Każdy, kto zatrzyma się przy stoisku z komiksami zauważy, że obrazkowe historie to nie tylko superbohaterowie. Większość młodych ludzi, zwłaszcza tych dorastających w latach 90-tych pasjonowało się komiksami, w których superbohaterowie w trykotach i pelerynach wraz z różnymi mutantami grali pierwsze skrzypce. Każdy z zapartym tchem chłonął strony z uniwersum DC, czy Marvela. Najbardziej zapaleni fani zbierali wszystkie komiksy z Supermanem, Batmanem, X-Menem czy niesamowitym Mega Marvelem. Gdy do kin wchodzą filmy na podstawie komiksów z naszej młodości, to wyczekujemy ich z niecierpliwością.


W najbliższych dniach Studio Marvel w jednym filmie przedstawi kultową serię komiksową o niemal wszystkich znanych superbohaterach stworzoną w 1963 r. przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego. „The Avengers 3D”, wyreżyserowany został przez Josepha Whedona, twórcy mistrzowskiego serialu sci-fi „Firefly” z 2002r., zakończenia którego już po pierwszym sezonie emisji fani nie mogą przeboleć do dnia dzisiejszego. Pojawienie się w jednym filmie tylu superbohaterów takich jak Iron Man, Hulk, Thor, Kapitan America, Hawkeye (Sokole Oko), Czarna Wdowa i Nick Fury sprawiło, że fani (choć nie tylko) czekają na ten film w wielkim podekscytowaniu. Kilku z wymienionych wyżej bohaterów doczekało się własnych filmów, jak na przykład „Iron Man”, „Thor”, „Kapitan Ameryka” oraz „Hulk”, a każdy z nich sam w sobie był zapowiedzią obrazu skupiającego ich wszystkich w jednym filmie. Jednak nie wszyscy superbohaterowie występujący w omawianej produkcji o mścicielach są znani w naszym kraju, dlatego też pokrótce postaram się ukazać ich historię od momentu ukazania się pierwszych komiksów, aż do filmu „The Avengers”.

Opis Filmu:
Nad światem wisi widmo katastrofy. Nick Fury, szef tajnej organizacji S.H.I.E.L.D., która czuwa nad światowym bezpieczeństwem w obliczu globalnego zagrożenia postanawia utworzyć specjalną jednostkę znaną pod nazwą „Mściciele”. W jej skład wejdą ludzie o nadprzyrodzonych zdolnościach. Zadanie to nie jest jednak takie łatwe do zrealizowania. Fury zdaje sobie sprawę, że tylko działając wspólnie, mogą ocalić świat przed zniszczeniem.

Historia superbohaterów – od komiksu do filmu „The Avengers”:
Stan Lee, ikona świata Marvela. Dzięki niemu i jego pomysłom powstało wiele niesamowitych komiksów. Mający 89 lat rysownik komiksowy jest tak samo znany milionom fanów na całym świecie i tak samo rozpoznawalny jak gwiazdy rocka. Spod jego ręki wyszli bohaterowie komiksów tacy jak „Spider-Man”, „Incredible Hulk”, „X-Men”, „Fantastyczna Czwórka”, „Iron Man”, „Dareddevil”, „Avengers”, „Srebrny Surfer”, „Dr Strange” oraz wiele innych. Swego czasu Lee odznaczony został Narodowym Medalem Sztuki. Lee jest także producentem praktycznie wszystkich filmów na podstawie komiksów. Ma także swój udział w kilku nadchodzących filmach, a mianowicie w „The Avengers”, „The Amazing Spider-Man” i „Iron Man 3”, gdzie możemy go zobaczyć w w kilku scenach.

Antony Edward „Tony” Stark/Iron Man:
„Iron Man” po raz pierwszy pojawił się w amerykańskim komiksie „Opowieści o zawieszeniu” („Tales of Suspense”), w wydaniu pod numerem 39. w marcu 1963 roku. Tony Stark to miliarder, playboy, filantrop i genialny wynalazca. Pewnego dnia zostaje porwany, a w trakcie porwania doznaje poważnych obrażeń klatki piersiowej. Porywacze chcą zmusić go do zbudowania broni masowego rażenia. By zachować swoje życie i uciec z niewoli, skonstruował sobie mechaniczną zbroję, dzięki której posiada nadludzkie zdolności. Stan Lee wprowadzając postać Iron Mana w czasie zimnej wojny, chciał ukazać rolę amerykańskiej technologii w tej wojnie oraz interesowność USA w walce z komunizmem. Jakiś czas później Lee odpuścił tematy zimnej wojny, a zajął się wielkimi korporacjami i walką z terroryzmem. Komiksowa postać Iron Mana zadebiutowała w kinie w 2008 roku w filmie „Iron Man” Jona Favereau. Obraz odniósł spory sukces komercyjny, a postać przedstawiona przez Roberta Downeya Jr otrzymała wiele przychylnych recenzji. Dwa lata później aktor powtórnie wcielił się w tę rolę w sequelu „Iron Man 2”, a także pojawił się w końcowej scenie w „The Incredible Hulk” z 2008r., zapowiadając tym samym film „The Avengers” i planowaną kolejną część „Iron Men 3”, która ma się ukazać w 2013 roku. Iron Man zajął 12 miejsce w rankingu IGN na 100 najlepszych bohaterów komiksowych w 2011 roku.

Dr Bruce Banner/Hulk: Postać ta pojawiła się w pierwszym numerze komiksu z maja 1962 roku, pt. „The Incredible Hulk”. Bruce Baner jest naukowcem – fizykiem. Omyłkowo przyjmuje śmiertelną dla człowieka dawkę promieniowania Gamma i od tej pory szuka lekarstwa, które pozwoli mu wyjść z tego niezwykłego stanu. W momencie silnego stresu, rozwścieczenia czy podekscytowania Baner zmienia się w olbrzymiego zielonego mutanta – Hulka, który posiada nadzwyczajną siłę. „Hulk” był wielokrotnie animowany w formie serialu telewizyjnego, a także przy wielu grach wideo. W kinach „Hulk” pojawił się dopiero w 2003 roku. W główną postać wcielił się Eric Bana, zaś kilka lat później w „The Incredible Hulk” z 2008r. jego następcą został Edward Norton. Nasz superbohater nie powielił przypadku Iron Mana, gdzie głównego bohatera gra ten sam aktor. W „The Avengers” możemy zauważyć kolejną, trzecią zmianę aktora, który wciela się w postać Hulka – tym razem jest to Mark Ruffalo. Trudno powiedzieć, czy taka zagrywka producentów okaże się słuszna. Zmiany tego typu często rozdrażniają fanów, ale zmiany te podyktowane są wieloma czynnikami. Zazwyczaj chodzi po prostu o pieniądze albo napięty harmonogram aktorów. Ja wiem jedno. Dla mnie najlepszym Hulkiem zawsze będzie Edward Norton.

Thor: Thor był czwartym filmem stworzonym przez Marvel Cinematic Universe. Bohater ten po raz pierwszy pojawił się w 1962 roku w 83 numerze serii „Journey into Mystery”. Postać oparta jest na Thorze, bogu z Mitologii nordyckiej, synu Odyna, który był najsilniejszym z Asgardczyków. Postać kilkukrotnie pojawiała się w animowanych seriach lub filmach klasy B. Aż do roku 2011, kiedy to do kin wszedł film Kennetha Branagha zrealizowany w technologii 3D. Thor za nieposłuszeństwo został wygnany z Asgardu do świata ludzi, by nauczyć się pokory. Na ziemi, bez swoich mocy jest zwykłym człowiekiem. Oprócz odnalezienia swojego młota Mjöllnira, musi także nauczyć się cichości serca, by zrozumieć swoje błędy. Główną rolę w filmie zagrał Chris Hemsworth, który już wcześniej pracował z Jossem Weldonem przy filmie „The Cabin in the Woods”. Jak sam stwierdził, by dostać rolę Thora zwiększył swoje porcje jedzenia kilkukrotnie, zarazem pracując nad większą budową ciała. „Gdyby nie Thor pewnie do tej pory stałbym w kolejkach ubiegając się za różnymi rolami. Ta postać otworzyła mi drzwi do kariery ” – powiedział w jednym z wywiadów Hemsworth. Kolejną część Thora prawdopodobnie zobaczymy w 2013 roku.

Loki: Loki to superzłoczyńca, przybrany brat Thora i jego największy wróg. Zadebiutował w komiksie „Venus” – nr 6. z sierpnia 1949 roku, czyli wcześniej niż postać Thora. Oficjalnie już Marvel i spółka, czyli Stan Lee, Lary Lieber i Jack Kirby umieścili Lokiego w październikowym 85. numerze komiksu „Journey into Mistery” z 1962 roku. Później powstało wiele filmów telewizyjnych czy animowanych, ale także dużo gier, w których pojawiał się Loki. Tom Hiddelston, który wcielił się w tę postać w filmie „Thor” z 2011r. stwierdził: „Myślę, że Loki jakiego widzimy w „The Avengers” jest bardziej rozwinięty. W porównaniu do jego osobowości z filmu „Thor”, moja postać przeszła wiele zmian, które zobaczycie w filmie o mścicielach”

Steve Rogers/Kapitan Ameryka: Twórcą Kapitana Ameryki byli Jack Kirby oraz Joe Simon, który kilka miesięcy po ekranizacji swojego komiksu w 2011 roku, zmarł w wieku 98 lat,. „Kapitan Ameryka” powstał w marcu 1941 roku, tuż przed nalotem na Pearl Harbor. Pierwsze numery komiksu wydawał Timely Comics – był to poprzednik dzisiejszego Marvel Comics. „Kapitan” został stworzony w ramach podniesienia morale armii Stanów Zjednoczonych. Okładka pierwszego numeru ukazywała Kapitana Amerykę uderzającego pięścią w twarz Hitlera. Komiks bardzo się spodobał wyczerpując zarazem nakład i zyskując jeszcze większą popularność. Komiksy sprzedano w 70. krajach w ponad 210. milionach egzemplarzy. Główny bohater, cherlawy mężczyzna Steve Rogers zostaje odrzucony na komisji wojskowej z powodu wątłego zdrowia. Zauważa go jednak generał Chester Philips, który proponuje mu udział w tajnym eksperymencie. Wymyślone zostało bowiem serum, które wzmacniało zdolność fizyczną zamieniając zwykłego człowieka w superbohatera. Dzięki temu Steve sam może walczyć z zastępami hitlerowców. W główną rolę w filmie wcielił się Chris Evans, który ma podpisany kontrakt, by zagrać Kapitana Amerykę w trzech filmach Marvela.

Nick Fury: Szef S.H.I.E.L.D. i założyciel The Avengers. Pojawia się w pierwszym numerze „Fury and his Howling Commandos” z maja 1963 roku. Kilka miesięcy później zadebiutował w serii „Fantastyczna Czwórka” – nr 21 z grudnia 1963r. Postać bardzo przypominała Jamesa Bonda, superszpiega i szefa agencji szpiegowskiej SHIELD (TARCZA). W ostatnich filmach kinowych Marvela, Nick Fury, którego zagrał Samuel L. Jackson pojawiał się w krótkich scenkach, głównie po napisach końcowych. Wszystko to miało na celu zbieranie ekipy superbohaterów w organizacji S.H.I.E.L.D., służącej obronie planety w wypadkach zagrożenia. Jackson ma podpisany kontrakt na dziewięć filmów dający mu możliwość wcielenia się w postać Nicka Fury. Przy „The Avengers”, jak sam stwierdził robi więcej niż przy którymkolwiek z poprzednich filmów. „Tym razem nie musisz czekać do końca filmu by mnie zobaczyć. Zawsze lepiej jest grać postać pozytywnie odbieraną przez społeczeństwo, niż odwrotnie” – powiedział. W rankingu IGN z 2011 roku Nick Fury zajmuje 33. miejsce na stu najlepszych komiksowych bohaterów.

Natasha Romanoff/Czarna Wdowa: Postać ta pojawia się na kartach 52. numeru „Tales of Suspense”. Jednak pojawiała się również jako dodatkowa, drugoplanowa bohaterka na łamach różnych komiksów z Uniwersum Marvela. Historia Natashy Romanowy rozpoczyna się podczas oblężenia Stalingradu, kiedy zostaje ona uratowana od niechybnej śmierci. Natashę wychowały tajne służby Rosji, aby służyła im w późniejszych latach jako szpieg. W czasie szkoleń Natasha poznaje przyszłego męża, trenowanego na Czerwonego Strażnika Alexei’a (Czerwony Strażnik to odpowiednik Kapitana Ameryki). Niestety ich szczęście nie trwa wiecznie Natasha traci męża i przyjmuje pseudonim Czarna Wdowa. Jej pierwsza misja ma charakter szpiegostwa przemysłowego, gdyż ma za zadanie wykraść tajne projekty z zakładów Tony`ego Starka. Natasha planuje uczynić to z pomocą superłotra Hawkeye`a. Kobieta jednak zakochuje się w swoim partnerze i ma zamiar zerwać ze szpiegostwem. Zostaje jednak sprowadzona do Związku Radzieckiego i poddana praniu mózgu, a gdy powraca do Ameryki staje do walki wraz z innymi złoczyńcami przeciwko Avengers, których członkiem jest teraz nawrócony na dobrą stronę barykady Hawkeye. Natasha ponownie zrywa ze szpiegostwem i pomaga Mścicielom w walce. Po tych wydarzeniach pozostaje z Avengers i walczy wraz z nimi w obronie świata. W świecie filmu w postać pani Romanowy wcieliła się Scarlett Johanson. Pierwszy raz widzimy ją w „Iron Manie” jako bardzo dobrze wyszkoloną w walce wręcz agentce. O jej postaci i jej związku z Hawkeye Johanson powiedziała: „Nasi bohaterowie mają długą historię. Walczyli ze sobą przez dłuższy czas w wielu bitwach w różnych krajach. Jesteśmy dwoma członkami tej grupy mścicieli, którzy nie posiadają żadnych super mocy, zostaliśmy po prostu bardzo dobrze wyszkoleni. Nigdy nie odczuwałam tego, że jestem jedyną dziewczyną w tej grupie. Mimo że każdy z nas ma różne umiejętności to wszyscy jesteśmy równi. Ja osobiście nigdy nie robiłam czegoś takiego. Nigdy nie byłam tak fizycznie aktywna jeśli chodzi o rolę, to wymagało ode mnie wiele miesięcy szkoleń.”

Clint Barton/ Hawkeye: Postać ta pojawiła się jak większość komiksowych bohaterów w serii „Tales of Suspende” w 57. numerze z września 1964 roku. Hawkeye dołączył do grupy mścicieli w szesnastym wydaniu „Avengersów 1” z maja 1965r. Jest on agentem S.H.I.E.L.D. i mistrzem łucznictwa znanym także z komiksów „World’s Greatest Marksman”. W rankingu IGN zajął 44. miejsce. W nadchodzącym filmie „The Avengers” w postać Hawkeye wcielił się Jeremy Renner, aktor dwukrotnie nominowany do Oskara za film „The Hurt Locker. W pułapce wojny” i „The Town”. O swojej roli w mścicielach powiedział: „Ta rola wymagała ode mnie sporego poświęcenia, zacząłem intensywnie trenować łucznictwo. Kiedy zobaczyłem film „Iron Man”, stwierdziłem, że to dobry film akcji z niezłym podejściem do superbohaterów. Potem powiedziano mi, że będę grał Hawkeye’a (Sokole Oko) i podobało mi się, że nie był on superbohaterem, tylko gościem, który jest bardzo dobrze wyszkolonym snajperem.”

Twórcy o filmie:
Jerzy Skolimowski, który już wcześniej dwukrotnie zagrał Rosjanina w dwóch hollywoodzkich produkcjach, a mianowicie we „Wschodnich Obietnicach” i „Białych Nocach” w Avengers gra rosyjskiego agenta KGB. Sam Skolimowski krótko o swojej roli: „Zagrałem rosyjskiego rzezimieszka znęcającego się nad postacią graną przez Scarlett Johanson. Była rola w większości po rosyjsku. Być może tak się stało, ponieważ płynie we mnie domieszka rosyjskiej krwi, jeden z moich dziadków był carskim generałem. Te moje szeroko rozstawione kości policzkowe prawdopodobnie powodują to, że amerykańscy casting agent’s widzą mnie jako Rosjanina.”
Producent Studia Marvela, Kevin Feige powiedział: „Jesteśmy dumni, że film „The Avengers” zamyka tegoroczny Tribeca Film Festival, oraz szczęśliwi, że możemy powitać lokalnych bohaterów jako specjalnych gości. Wszyscy znamy naszych filmowych superbohaterów, ale kiedy coś złego się dzieje w realnym świecie, to wtedy nasze lokalne władze stają się prawdziwymi bohaterami, czyniąc go lepszym miejscem dla nas wszystkich.”

Marvel potwierdził wprowadzenie nowego produktu, a mianowicie czterech niestandardowych okularów zaprojektowanych wzorując się na czterech głównych bohaterach: Iron Man’ie, Thorze, Kapitanie Ameryka i Hulku. Okulary, jak twierdzi producent mają być niestandardowe, nie będą różnić się od innych tylko innym kolorem naklejki na oprawce. Mają mieć bowiem inny kształt soczewki i zdecydowanie rożne oprawki. Taki zabieg był przeprowadzany przy premierze filmu „Transformers 3” jak i „Star Wars: Mroczne Widmo w 3D”. Okulary nie będą w cenie biletu, ale trzeba będzie zapłacić za nie dodatkowe 5 dolarów.

Film został konwenterowany z 2D do cyfrowego trójwymiaru (tzw. technologia Disney Digital 3D / RealD-3D / IMAX 3D). Premiera filmu w Stanach Zjednoczonych odbędzie się 4 maja 2012 roku, natomiast w Polsce 11 maja 2012. Czy mimo tego, że film, nie powstawał od razu w 3D, tylko został konwertowany, to warto wybrać się do kina na wersję 3D, czy może lepiej pozostać przy sprawdzonym formacie 2D? Mimo iż film nie został nakręcony przy użyciu specjalnych kamer 3D, to i tak uważam, że warto wybrać się do kina. Polecam oczywiście wersję z napisami, ponieważ dubbing (a taki też będzie) może wszystko zepsuć. Dubbing zawsze najlepiej wychodzi w przypadku bajek. Przykładem tu są chociażby „Pingwiny z Madagaskaru”.
Mimo że już dorośliśmy i większość z nas ma dzieci, to i tak komiksy nie odchodzą w zapomnienie. Pojawiają się i wciąż będą się pojawiać czy to w ekranizacjach kinowych, czy w wersji drukowanej. Moim zdaniem, komiksy są fascynującą i wszechstronną formą sztuki. Życzę miłego odbioru filmu w kinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *