W bieżącym roku sezon komiksów na ekranach kin rozpoczyna Thor 3D w reżyserii Kennetha Branagha. Ogólnie w tym roku będziemy mieli możliwość oglądania czterech adaptacji komiksów z planowanego cyklu The Avengers. Autorzy komiksu Stan Lee, Lary Lieber i Jack Kirby inspirowani nordycką mitologią stworzyli własną wersję bohatera, który po raz pierwszy ukazał się w magazynie Journey into Mystery numer 83 z 1962 roku. Produkcja całego filmu została wykonana w systemie „hybrydowym”, czyli innym niż dotychczas przy konwersjach 2D na 3D.
Opis filmu
Thor (Chris Hemsworth) jest aroganckim, zuchwałym wojownikiem, którego nieodłącznym artefaktem jest wykonany z tajemniczego metalu młot Mjöllnir (tzw. młot Thora). Jego nieprzemyślane działania prowadzą do wojny. Jednak nieposłuszeństwo ma swoją cenę. Za karę zostaje wygnany przez swego ojca Odyna z Asgardu na Ziemię. Tutaj pozbawiony zostaje pamięci oraz wszystkich swoich boskich atrybutów. Ma nauczyć się pokory i posłuszeństwa. Na Ziemi poznaję młodą, piękną panią naukowiec Jane Foster (Natalie Portman) i jej mentora, norweskiego profesora kosmologii (w tej roli Stellan Skarsgard). Dr Jane Foster jest pierwszą miłością Thora. Nieoczekiwanie, jego obecność na Ziemi szybko staje się zagrożeniem dla całej ludzkości. Jego zazdrosny przyrodni brat Loki (Tom Hiddleston) chce zniszczyć boga piorunów i sprawia, że Ziemia staje się miejscem jego śmiertelnej kampanii. Thor może uchronić ludzki świat przed zagładą.
Premiera Thor: w Polsce 29 kwietnia 2011, na Świecie 17 kwietnia 2011,
Producenci: Studio Paramount Pictures i Marvel Entertainment
Efekty 3D
Thor 3D był kręcony w systemie, który można nazwać „hybrydowy” . Został on wykonany w 2D, ale wszystkie sceny z efektami wizualnymi, które wymagają grafiki komputerowej były zaprojektowane i wdrożone od początku w 3D. Twórcy starali się przez to uniknąć błędu, który od czasu Zmierzchu Tytanów nazywamy Clash of the Titans effect (efekt Zmierzchu Tytanów), czyli konwersji gotowego filmu 2D na 3D, co okazało się wielkim niewypałem. Wiadome jest, że technika kręcenia filmu w 3D jest zupełnie inna niż w przypadku filmu kręconego w2D. Konwersja zawsze pozostanie czymś pośrednim, niewartym zachodu.
Kenneth Branagh (reżyser filmu Thor 3D) i Joe Johnston (reżyser Captain America: Pierwsze Starcie 3D) przyznali, że na początku realizacji swoich filmów byli bardzo sceptyczni co do wykorzystania w nich technologii 3D. Johnston przyznał: Myślę, że technologia 3D w filmach bywa ostatnio nadużywana, przez co wiele filmów może wydawać się sztucznych, ale po testach w post-produkcji w 3D i dla porównania w późniejszej konwersji z 2D na 3D przekonaliśmy się, że to dobra droga.
Kevin Feige, prezes wytwórni Marvel powiedział: Przyznaję, że konwersja kilku ostatnich filmów z 2D na 3D nie została oceniona pozytywnie przez publiczność. Mimo wszystko filmy te zarobiły konkretne pieniądze. W naszym przypadku Thor i Captain America miały bardzo dużą ilość czasu na przekształcenie. Ponadto, wybór 3D nie padł w ostatniej chwili z post-produkcji, lecz z odpowiednim wyprzedzeniem. Myśląc o 3D już od samego początku tworzenia – wraz ze wszystkimi wizualnymi efektami, które są tworzone w 3D, możemy z powodzeniem osiągnąć obraz stereoskopowy. Praca z takimi reżyserami jak Kenneth Branagh czy Joe Johnston pozwala nam na tworzenie obrazów w najwyższej jakości. Przykładowo w filmie Thor wiele razy przekonamy się, że efekt 3D naprawdę poprawia historię, np: sposób, w jaki widz przenosi się do Asgardu.
Realizatorzy o filmie
Kenneth Branagh jest znany jako aktor i reżyser głównie z przeniesionych na ekrany sztuk Szekspira takich jak Hamlet, Wiele hałasu o nic i Henryk V. Za film na podstawie komiksu bierze się po raz pierwszy. Oto co miał do powiedzenia o filmie: Thor był pierwszym komiksem, który trafił do moich rąk. Od razu go przeczytałem. Podobało mi się, że wszystko w nim wyglądało jak niesamowicie wciągający dramat. Ciągle czujesz to napięcie i jesteś ciekawy jak dalej potoczą się losy bohaterów. Thor to wersja starych mitów nordyckich, które zostały mocno przetworzone przez komiksy Marvela. Tytułowy bohater filmu spędza część filmu w królestwie Asgardu, a później w Hopper-esque. Jest to miasto w Nowym Meksyku, gdzie Thor (Hemsworth) zostaje wygnany przez ojca i władcę – Odyna (Hopkins). Byłem zainspirowany komiksem i światami w nim przedstawionymi. Staraliśmy się znaleźć różnice pomiędzy tymi światami, ale też i toczącym się w nich życiem. W tym filmie chodzi o znalezienie oprawy stylu, palety kolorów, tekstur i ustalenie ilości ruchu kamery, która pomaga nam wyrazić elementy różniące te dwa światy. Jest to połączenie prymitywu i wyrafinowania, starożytności z nowoczesnością. Myślę, że potencjalnie jest to ekscytujące połączenie, które tworzy niesamowite napięcie w filmie.
Chris Hemsworth o kostiumie Thora: Jestem strasznie zadowolony, ponieważ kostium wygląda naprawdę niesamowicie. Już na samym początku, widząc wstępne szkice kostiumów czułem,że to może być coś rewelacyjnego. Kostium Thora jest po prostu piękny, projektanci naprawdę włożyli w jego wykonanie wiele serca. Nic nie wygląda tandetnie ani tanio. Wszystko wygląda jak prawdziwe, jakby rzeczywiście pochodziło z innego świata. Zresztą wszystkie kostiumy, dla wszystkich aktorów wyglądają na nich nadzwyczaj dobrze.
Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, iż w obsadzie znalazł się bardzo dobry aktor Idris Elba, znany z genialnego serialu HBO The Wire, polski tytuł Prawo Ulicy. W Thorze Elba wcielił się w rolę strażnika Asgardu, Heimdalla. Heimdall jest bardzo ciekawą postacią w świecie Marvela. Jest on bratem wojowniczki Sif. Przez wieki stał na straży Asgardskiego Tęczowego Mostu, broniąc bram miasta od wszelkich intruzów. Dla niektórych fanów komiksu obecność w obsadzie czarnoskórego aktora może wydawać się dość kontrowersyjna, niekiedy nawet rażąca. Musimy jednak pamiętać, że film jest luźną adaptacją komiksu, gdzie wszystko jest możliwe, a zróżnicowanie bohaterów jest potrzebne. Jeśli chodzi o Idris Elba, to myślę, że po obejrzeniu filmu nie będziemy zawiedzeni jego grą aktorską. W skład reszty obsady wchodzą: Anthony Hopkins jako Odyn, Natalie Portman jako Jane Foster, Stuart Townsend jako Fandral, Ray Stevenson jako Volstagg, Tadanobu Asano jako Hogun i Jaimie Alexander jako Sif.
Kamery w filmie
Branagh, kręcąc Hamleta kilkanaście lat temu używał taśmy 65mm. Jest więc przyzwyczajony do pracy przy dużych formatach. Aby nakręcić film w IMAX musiał pracować przy taśmie 70mm, która pozwala uzyskać efekt półokrągłego ekranu, tzw. cicoramy, co daje wrażenie przestrzenności obrazu.
Do produkcji filmu wykorzystano oszczędny system kamer 3D – 3D-BS Pro Rig. Firma 3D Film Factory wydała pierwszy gotowy, ekonomiczny, trwały i precyzyjny system kamer 3D – 3D-BS Pro Rig, w celu zapewnienia niedrogiej alternatywy dla kosztownych platform 3D, które kosztują 10 razy więcej. Prezes firmy 3D Film Factory Karl Kozak powiedział: Jak do tej pory na rynku istnieje tylko kilka sprzętów z górnej półki oferujących idealną jakość 3D. Niestety są one bardzo drogie. Postanowiliśmy więc stworzyć film na sprzęcie najlepszym z możliwych w granicach naszych możliwości finansowych. Zakupiliśmy więc kamery 3D-BS Pro Rig, które tworzą niesamowite zdjęcia w 3D. Robienie 3D jest naprawdę proste. Wszystko czego potrzebowaliśmy to odpowiedni sprzęt i nauka jego obsługi. Oczywiście, żeby otrzymać rewelacyjne efekty 3D potrzebna jest osoba, która potrafi obsługiwać stereograf. Mieliśmy taką osobę przy realizacji wszystkich naszych produkcji, ponieważ nie można wszystkim obciążać operatora filmowego, zresztą nie każdy może się takiego zadania podjąć.
Kamery 3D-BS Pro Rig zezwalają na ręczną regulację punktu zbieżności kamery (1° do 5°). Zbudowane są one z czarnego, anodyzowanego aluminium, które jest praktycznie niezniszczalne. Całość waży około 32kg. Ich wytrzymała rama dostosowuje do prawie każdej kamery telewizyjnej, w tym między innymi do: Red One, Sony, Canon, Panasonic, Silicon Imaging i JVC.
Galeria Thor 3D
fajny familyjny filmik
Myślałem, że akcja tego filmu będzie się działa gdzieś w świecie magii, czarów, starodawnych Bogów a tutaj wychodzi, że główny bohater zostaje przeniesiony do współczesności.
Ciekawe czy mają w planach nakręcić film, który opowiadałby o życiu jakiegoś bohatera z mitologii celtyckiej? Osobiście bardzo chętnie zapoznałbym się z irlandzkim bohaterem – Cú Chulainnem.
pozdrawiam! 😉
Akcja nie będzie się działa tylko na ziemi. Mamy tam kilka miejsc Asgard, Lodowych Gogantów, no i Ziemię. Myślę że nie będziesz zawiedziony. Wystarczy na zachętę obejrzeć kilka zwiastunów do filmu by się przekonać.
A jeśli chodzi o Cú Chulainna, to sam bym chętnie się wybrał do kina, jeśli by tylko powstał. Jeszcze nie było żadnej takiej adaptacji, w której bohater posługiwał się włócznią – Gae Bulg.
Pozdrawiam!
fany film jest co oglodaj polecam swinius
Ten film był super nawet na niektórych scenach łzy mi leciały 🙂 ;(