Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie, że w tym roku mija już dwadzieścia lat od premiery filmu Stevena Spielberga „Jurassic Park”? Tak, ten nagrodzony trzema Oskarami oraz wieloma innymi nagrodami w różnych kategoriach obraz jednego z najwybitniejszych reżyserów ostatnich lat obchodzi swoją drugą, okrągłą rocznicę. Z tej właśnie okazji postanowiono ponownie wynieść ten kultowy film na ekrany kin, ale tym razem w technologii 3D. Chyba to już nikogo nie dziwi, że kolejna kasowa produkcja sprzed lat powraca w nowym, trójwymiarowym wydaniu. Co więcej, długoletni współpracownik Stevena Spielberga, producent Frank Marshall potwierdził ostatnio informacje o powstaniu kolejnego sequela „Jurassic Park IV”, który ukaże się w kinach w przyszłym roku także w 3D. Jak tym razem wypadną dobrze nam znane dinozaury przekonamy się w kinach niebawem.
„Park Jurajski” opublikowano w 1990 roku. Już od samego początku często uznawany był – podobnie jak powieść „Frankenstein Mary Shelly” – za ostrzeżenie przed nierozważną zabawą naukowców w Boga. Książka ciekawie wykorzystuje matematyczną koncepcję teorii chaosu i jej filozoficzne implikacje, by wyjaśnić przyczyny upadku parku rozrywki. Poprzedzona jest ona wstępem, w którym znajdziemy coś na wzór krótkiego raportu wydarzeń, które miały miejsce w sierpniu 1989 r. w kompleksie badawczym należącym do koncernu InGen Technologies. Jest to ciekawy sposób prezentacji fikcji jako faktów, który Crichton wykorzystywał w innych swoich książkach.
Informacje
Gatunek:Przygodowy, Sci-Fi
Premiera w wersji 3D:
W Polsce 26 kwietnia 2013, na Świecie 4 kwietnia 2013
Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz: Michael Crichton, David Koepp
Muzyka: John Williams
Obsada : Sam Neill (Dr Alan Grant), Laura Dern (Dr Ellie Sattler), Jeff Goldblum (Dr Ian Malcolm), Richard Attenborough (John Hammond), Ariana Richards (Lex Murphy), Tim Murphy (Joseph Mazzello)
Na długo przed tym zanim dzieło Crichtona ujrzało światło dzienne rozpoczął się wyścig o prawa do ekranizacji książki. Największe wytwórnie filmowe takie jak Warner Bros, Columbia Tristar, 20th Century Fox czy Universal Studios stanęły w szranki, by wywalczyć sobie pewny hit. Wszyscy znamy wyniki tej rywalizacji. Zwycięzcą okazał się Steven Spielberg, za którym murem stało Universal Studios. Tym sposobem triumfatorzy nabyli prawa do powieści, a sam Crichton został zatrudniony, by dostosować powieść do odpowiedniego scenariusza. Któż mógł wtedy przypuszczać, iż film o dinozaurach okaże się tak wielkim sukcesem. „Jurassic Park” po dzień dzisiejszy uznawany jest za kamień milowy w zakresie korzystania z obrazów generowanych komputerowo, otrzymując pozytywne recenzje krytyków na całym świecie. Jeśli ktoś jeszcze nie widział tego filmu, a przypuszczam, że mogą się takie osoby znaleźć, to uważam, że warto wybrać się do kina. Całkiem prawdopodobnym jest, że dinozaury w 3D przekonają do siebie najbardziej zagorzałych przeciwników tej tematyki – w końcu same wyjdą do nich z ekranu, a to będzie coś, czego nie wolno przegapić.
Zdjęcia Park Jurajski 3D
Oto historia opowiedziana w „Parku Jurajskim” w telegraficznym skrócie dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji obejrzeć tego arcydzieła. Cała historia zaczyna się od sceny, w której grupa naukowców zupełnie niespodziewanie wydobywa zatopionego w bursztynie komara. Insekt ten ma w sobie wyssaną krew z dinozaura, dzięki której naukowcy otrzymują kod DNA tych prehistorycznych stworzeń. Zaczyna się zabawa w Stwórcę. Zapaleni naukowcy postanawiają odtworzyć wymarłe gatunki dinozaurów i otworzyć park rozrywki z zaawansowanym ekosystemem, w którym żyły wymarłe od tysięcy tak gatunki płazów, gadów i rożnego rodzaju ptactwa. Kiedy na pierwszy rzut oka wszystko działa poprawnie twórcy parku postanawiają zaprosić na dwudniową wycieczkę dwójkę znanych naukowców – paleontologa Alana Granta i panią paleobotanik Ellie Sattler. Tymczasem jak to zwykle bywa chciwość ludzka bierze górę. Główny programista systemu sterowania Parkiem Jurajskim próbuje wykraść dla konkurencyjnej firmy zamrożone embriony dinozaurów. By tego dokonać musi wyłączyć cały system zabezpieczeń chroniący zwiedzających przed niebezpiecznymi stworzeniami. Niestety robi to w czasie, gdy zaproszeni goście zwiedzają powstałe „cudo”. Uwolnione z zamknięcia dinozaury zaczynają się swobodnie poruszać po wyspie. Zaczyna się prawdziwa walka o przetrwanie.
Świetna wiadomość. Wydaje się, że ten akurat film, w którym jak wyżej napisano, był kamieniem milowym jeśli idzie o efekty specjalne, będzie się nadawał do technologii 3D w sam raz. Wielkie gady, latające pterodaktyle gdzieś w dżungli czy na otwartych przestrzeniach będą widza atakowały nieustannie. Jak dla mnie Park Jurajski 3D odniesie nie mniejszy sukces niż to miało miejsce 20 lat temu.
Zgadzam się z przedmówcą. Jeśli chodzi o pterodaktyle to Jurassic Park III poświęca im więcej uwagi. Mimo że kolejne części były słabsze, to i tak dinozaury na ekranie kinowym zdecydowanie robią wrażenie. A jeszcze większe jeśli będą w 3D.
Tyle lat czekałem na premierę kolejnej części Jurassic Park, niestety nie jest to kolejna część, ale wiadomość, że 4 część serii pojawi się w kinach w 2014 roku uszczęśliwiła mnie niesamowicie. To film mojego dzieciństwa, uwielbiam go. Wracając do wersji w 3D, wybiorę się na pewno, mam nadzieję że tym razem Rybnickie kina mnie nie zawiodą i wprowadzą ten film do repertuaru.