Od pierwszej dekady nowego tysiąclecia w Hollywood na popularności zyskiwał trend na odświeżanie filmów o superbohaterach. Jak można z łatwością zauważyć obserwując pojawiające się produkcje, trend ten jest wciąż aktualny i wcale nie traci na sile. Począwszy od roku 2000, aż do dnia dzisiejszego na dużym ekranie mogliśmy oglądać wiele produkcji, które odniosły niesamowite sukcesy kasowe, jak np: „X-Men”, „Spider-Man”, „Batman”, „Daredevil”, „Superman Powrót”, „Green Lantern” i wiele innych.
Są jednak wśród tego bogactwa bohaterów tacy, których znają wszyscy, nawet osoby niezainteresowane komiksami i superbohaterami. Jedną z takich postaci jest Spider-Man. O człowieku pająku słyszał chyba każdy. Jest to najbardziej rozpoznawalny superbohater komiksowej serii stworzonej przez Stana Lee i Steve’a Ditko. Spider-Man na przestrzeni lat pojawiał się w różnych formach. W zeszytach komiksowych jest obecny od 1963 roku, później ukazały serie animowane, gry przedstawiające Spider-Mana zmagającego się z różnymi mutantami ze świata uniwersum Marvela. Następnie przyszła kolej na produkcje kinowe i wreszcie mogliśmy zobaczyć naszego superbohatera na dużym ekranie.
„4-ka Spider Man” – inna historia
Trylogia filmu „Spider-Man” w reżyserii Sama Ramii z Tobey’em Maguire w tytułowej roli odniosła olbrzymi sukces. Świadczyć może o tym chociażby fakt, iż ze sprzedaży biletów uzyskano 2,5 miliarda dolarów wpływów na całym świecie. Kiedy zaczęły pojawiać się informacje, że powstaje kolejny film o Spider-Manie pojawiały się także pierwsze spekulacje, czy to czwarta część czy zupełnie nowa historia.
W internecie można było zobaczyć plakaty promocyjne z „4” w tytule. Twórcom pozostały dwie opcje – całkowita rezygnacja z kontynuacji poprzednich części lub zastąpienie dotychczasowych aktorów nowymi twarzami, przedstawienie alternatywnej wersji przygód człowieka pająka.
Reżyser Mark Webb zmienił tu wszystko od aktorów zaczynając, na historii kończąc. Historia Spider-Mana została rozbudowana, jest bardziej dynamiczna, przypomina nowe, odświeżone „Batmany” Nolana. Ten restart okazał się bardzo dobrym pomysłem. Jeśli widzieliście poprzednią trylogię, będziecie mogli sami przekonać się, że historia opowiedziana w „Niesamowitym Spider-Manie” jest zupełnie inna. Dowiadujemy się w niej więcej na temat rodziców Petera Parkera, a także poznamy jego pierwszą miłość, którą jest Gwen Stacy. W każdej produkcji z superbohaterem w roli głównej pojawia się czarny charakter, przeciwnik, villain (z ang. złoczyńca), z którym nasz bohater musi stoczyć ostateczną walkę. Tutaj jest nim przyjaciel i były partner ojca Petera, dr Curtis Connors. Connors tak samo jak Peter posiada drugą osobowość – Jaszczura, który jest wrogiem Spider-Mana.
Twórca filmu „500 dni miłości” Mark Webb o swoim filmie:
„Zawsze byłem fanem „Spider-Mana”, ale byłem większym fanem Petera Parkera niż samego Spider-Mana. Peter jest niesamowicie niewinny, nie jest miliarderem jak inni superbohaterowie, nie ma pieniędzy, ma problemy w kontaktach z ludźmi, jest jak dziecko. Wszyscy znamy Spider-Mana, znamy jego pochodzenie, ale nie poznaliśmy pochodzenia Petera Parkera i właśnie tą drogą starałem się podążać. Jeśli jesteście fanami komiksu to wiecie, że ta historia jest naprawdę fascynująca, ciekawa, choć miejscami tragiczna. Oczywiście w takiej historii musi być złoczyńca. Tutaj mamy dr Curtis’a Connors’a, bardziej znanego jako The Lizard – Jaszczur. Jest on jednym z moich ulubionych czarnych charakterów z komiksu i pomyślałem, że fajnie byłoby go umieścić w swoim filmie.”„Jeśli chodzi o pomysł pokazania „The Amazing Spider-Man” w 3D to na początku byłem tym zaniepokojony. Zastanawiałem się jak mielibyśmy zrobić w takim filmie 3D. Chciałem być pewny, że jeśli ma być w 3D, to film musi być jak najbardziej autentyczny, realistyczny, a samo 3D ma być w jak najlepszej jakości. Więc postanowiłem nakręcić film w stereo, co oznaczało, że nasze kamery będą trochę większe, korzystaliśmy z dwóch kamer w tym samym czasie (Red Epic Cameras & 3ality TS5 Rigs). Nie chciałem przekonwerterować później filmu. Chcieliśmy robić zdjęcia w autentycznym obrazie stereo, a to wymagało dostosowania się do pewnego rodzaju protokołu i nastawienia się na dużo większą załogę do pracy na planie filmowym.
Całość tworzy płynne wrażenie efektu trójwymiaru. Nie chciałem by widz w kinie dostał zawrotów głowy w momentach, kiedy Spider-Man przemieszcza się bardzo szybko między budynkami. Chcieliśmy by widzowie sami poczuli tą przestrzeń, wielkość i prędkość, na przykład w jednej z końcowych scen filmu, gdy wieża spada w dół na ulicę, lub w momencie, gdy Spider-Man wahadłowo unosi się na dźwigach. Chciałem by oglądający ujrzeli to oczami Spider-Mana by, poczuli to, co on czuje w tym momencie.”
Opinie o filmie
Zagraniczne recenzje filmu „The Amazing Spider-Man” są na ogół bardzo pozytywne. Recenzenci najbardziej chwalili grę aktorską Andrew Garfielda, który wcielił się w rolę Petera Parkera, ale chwalili także pozostałych aktorów do pewnego stopnia, jednocześnie potępiając narrację i uznając ją za bardzo cienką i pozbawioną wymiaru. Dyskusyjną sprawą było to, czy Andrew Garfield zagra lepiej niż Tobey Maguire, który zagrał P. Parkera w poprzedniej trylogii o człowieku pająku. Otóż z czystym sumieniem stwierdzam, że Garfield okazał się jeszcze lepszym Peterem Parkerem niż Maguire. Osobiście mogę powiedzieć, że 3D w filmie jest na bardzo wysokim poziomie, a zakończenie filmu to po prostu rewelacja.
The Amazing Spider-Man 3D na Blu-ray 3D i 2D
Ogólnie rzecz biorąc Sony Blu-ray 3D prezentuje się bardzo dobrze i myślę, że zadowoli wielu wybrednych fanów. Co jak co ale widać użycie profesjonalnego sprzętu Red Epic i nie jest to żadna tania konwersja.
Format obrazu: 2.41:1 1080p High Definition 16:9, a więc transfer wideo bardzo dobry. Widać każdy szczegół, w tym zmarszczki na kostiumie Spider-Mana, czy też skórę jaszczurki. Efekty 3D wydają się bardziej płynne i naturalne. Do wyboru oczywiście obie wersje 2D i 3D.
Dźwięk: Angielski Dolby DTS-HD Master Audio 5.1; Polski Lektor Dolby Digital 5.1; Czeski Dolby Digital 5.1; Turecki Dolby Digital 5.1; Węgierski Dolby Digital 5.1 5.1 DTS-HD Master Audio.
Napisy: Angielskie, Polskie, Czeskie, Greckie, Tureckie, Słowackie, Bułgarskie, Rumuńskie, Węgierskie.
Dodatki: W wersji oryginalnej z polskimi napisami:
– Komentarze audio: Marc Webb, Avi Arad i Matt Tolmach
Reżyser Marc Webb i jego interaktywna szkoła filmowa 3D
Progresja 3D,
Sceny usunięte: 17 minut
Kompatybilność: PlayStation 3, odtwarzacze Blu-Ray, odtwarzacze Blu-Ray 3D
Czas: 136 min.
Region: A, B, C