Od pierwszego „Madagaskaru” w 2005 r. do „Madagaskaru 3” w 2012 r. minęło trochę czasu. W polskich kinach wszystkie części obejrzało w sumie 5 500 000 widzów, co czyni je jedną z najbardziej dochodowych serii, jeśli chodzi o animacje. Ze wszystkich bohaterów wielu z nas najbardziej zapamiętało pingwiny. Pingwini kwartet składający się ze Skippera, Kowalskiego, Rico i Szeregowego doczekał się krótkiego filmu animowanego, gier wideo, a nawet trzysezonowego serialu animowanego. Było więc tylko kwestią czasu, kiedy pojawi się osobny pełnometrażowy film kinowy o pingwinach z Madagaskaru.
Na zamarzniętym krańcu świata, Antarktydzie, żyją małe, śmieszne stworzonka – pingwiny. A wśród nich jest trójka małych pingwiniątek: Skipper, Rico i Kowalski, którzy nie chcą zachowywać się tak, jak ich pobratymcy, lecz chcą robić coś, co nada cel ich dotychczasowemu nudnemu życiu. Pewnego dnia na swojej drodze zauważają toczące się jajo. Młode, które się z niego wykluło, zostaje nazwane Szeregowym i przygarnięte do paczki. Skipper to samozwańczy przywódca, Kowalski jest mózgiem operacji, chodzący pesymista, Rico praktycznie nic nie mówi, chrząka jedynie i połyka wszystko, co może się przydać podczas misji, zaś najmłodszy Szeregowy jest bardzo niewinny, więc cała załoga traktuje go jak małego braciszka. Pingwini kwartet gotowy, teraz muszą wyruszyć na ich pierwszą tajną misję. W której zmierzą sie z komicznie złym Dave’em, któremu w oryginalnej wersji swojego głosu użyczył genialny John Malkovich.Informacje
Gatunek:Animacja 3D, Familijny, Komedia
Premiera:
w Polsce 30 stycznia 2015
Reżyseria: Simon J. Smith, Eric Darnell
Reżyser dubbingu PL: Jarosław Boberek
Obsada : John Malkovich (Dave), Benedict Cumberbatch (Tajny), Werner Herzog (Twórca filmu dokumentalnego)
„Pingwiny z Madagaskaru” – wyreżyserowane przez Erica Darnella, tak jak i wszystkie poprzednie części „Madagaskaru”, i Simona J. Smitha, twórcę „Bee Movie” („Film o Pszczołach”) – są pełnometrażowym spin offem tytularnego „Madagaskaru”, ale należy zaznaczyć, że film w żaden sposób nie jest powiązany z serią telewizyjną o tym samym tytule. Bohaterowie serialu pozostali w tak zwanej „alternatywnej linii czasowej”. Do tej pory w poprzednich „Madagaskarach” pingwiny grały drugoplanowe role, lecz teraz swoja ciężka pracą stały się pełnoprawnymi bohaterami odgrywającymi główne role. „Oni są jak Kompania Braci, którzy przede wszystkim cenią swoja przyjaźń i taktują ją, jak kodeks moralny” – zapowiada Simon J. Smith, reżyser filmu.
O technologii:
W filmie zastosowano wysoką liczbę klatek 3D (HFR 3D), a mianowicie 48 klatek na sekundę (fps), która jest dwukrotnie wyższa niż standardowa stopa, czyli 24 fps. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku filmy kinowe wyświetlają 24 obrazy na sekundę. Normalnie rzecz biorąc, taka szybkość przesuwania się klatek jest w zupełności wystarczająca, ponieważ ludzkie oko w warunkach panujących w kinie (chodzi tu o ciemność) postrzega je jako płynny ruch. Jednak w scenach akcji lub przy szybkich ruchach kamery można zaobserwować zacięcia i nieostrości czy szarpanie obrazu. Film HFR z 48 obrazami (ramkami/klatkami) w jedną sekundę wyświetla przez projektor czystszy i żywszy obraz – zwłaszcza jeśli chodzi o filmy 3D. Jedak należy zauważyć, iż nie każdy obraz HFR jest powiązany z technologią 3D. „Hobbit” był pierwszym filmem w wyżej wymienionym formacie.
Historia w tym 92-minutowym filmie jest bardzo zabawna zarówno dla dzieci, jak i dla starszych odbiorców. Chodzi przede wszystkim o gry słowne i nawiązania do aktualnych wydarzeń z życia społecznego i popularnych memów np: taki mamy klimat. Jeśli przypadły nam do gustu wcześniejsze filmy, w których występowały pingwiny, to tą produkcją też nie powinniśmy być zawiedzeni.