pina_3d pina_3d

Pina 3D. Taniec oczami Wendersa

Najnowszy film Wima Wendersa Pina w 3D będzie miał swoją międzynarodową premierę na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Berlinie dnia 24 lutego. Pina Bausch, o której jest ten film, była znakomitą tancerką i choreografką. Jej niepowtarzalne kreacje ukazane w tańcu oferują mam niesamowite doznania wizualne. Jeden z jej wielbicieli, Wim Wenders postanowił nakręcić o niej film dokumentalny.

 

Pina 3D

Wim Wanders

Wenders to reżyser pięknego filmu Niebo Nad Berlinem (Der Himmel über Berlin-Wings Of Desire) z 1987 roku, na wzór którego powstało słynne Miasto Aniołów z N. Cage i M. Ryan, (według mnie oba te filmy są jednymi z najlepszych filmów romantycznych). Scenarzystą w obu filmach był Wim Wenders, jednak reżyserem Miasta Aniołów został Brad Silberling.

Pina 3D Poster

Pina. Dance, Dance, We Are Lost

Nie jest to pierwszy film dokumentalny Wendersa, ale jest pierwszym filmem w technologii 3D. Miał to być pierwszy film o tańcu w tej technologii w kinach, lecz nieprzewidziane zdarzenie wstrzymało zdjęcia na kilka miesięcy. Pina zmarła dnia 30 czerwca 2009 roku, w wieku 68 lat, pięć dni po zdiagnozowaniu raka. Reżyser jak i ekipa tańca w Wuppetral postanowili mimo wszystko dokończyć film.
Ten pełnometrażowy film od początku powstawał w technologii 3D. Zdjęcia kręcono z udziałem zespołu Tanztheater Wuppertal, w którym dyrektorem artystycznym była Bausch. Twórcy zapraszają widza w zmysłowy świat jaki stworzyli nie tylko na scenie teatru. Wraz z zespołem udali się w środowisko miejskie okolic przemysłowych miasta, przedstawiając również krajobraz Wuppetral, który był domem i centrum twórczości Piny Bausch ponad 35 lat. Film ten ukazuje jej najbardziej znane dzieła (m.in. właśnie „Café Muller” z Porozmawiaj z nią). Poszczególne segmenty choreografii są przedstawione w takim tempie, by kamera z bliska mogła nagrać intensywny wysiłek fizyczny w tańcu. Widzimy także kilka ujęć z wykorzystaniem wody, co daje piękny efekt 3D. Twórcy mówią tak: Jej krytyczna dbałość jest w dalszym ciągu obecna w tych pracach. Czujemy się zobowiązani by spełnić jej życzenie, które ma na celu udokumentowanie jej sztuki w możliwie najlepszy sposób, aby stał się on dostępny dla widzów na całym świecie.

Zwiastun filmowy Pina 3D

Wanders & twórcy filmu

Realizacja filmu

Nad całością prac nad filmem czuwała niemiecka firma Pictorion Das Werk. Wykorzystano kamery Sony HDC-1500 które były zamontowane na dwóch platformach. Nagrywano w systemie HDCAM-SR z użyciem cyfrowych nagrywarek Codex.
Wykonywano po kilka 60 minutowych zdjęć z każdego 4 godzinnego przedstawienia na żywo w Tanztheater Wuppertal. Stefan Albertz, jeden z artystów Das Werk 3D mówi tak: Wim robił zdjęcia każdego wieczora przez kilka tygodni, więc musieliśmy sobie radzić z ogromną ilością terabajtów danych… Wykorzystaliśmy pliki JPG i OMFI z Codexa, aby edytować wszystko w Avid zanim przeniosło się to na taśmy HDCAM SR.

Pina – Dance, Dance, We Are Lost (Pina , tańczmy, tańczmy, inaczej jesteśmy zgubieni) Wim Wenders: Jest to hołd dla słynnej choreografki, znanej z nowego języka tańca i głęboki ukłon dla piękna jakie wydała na świat.

Galeria Pina

  • Pina 3D
  • Pina 3D
  • Pina 3D
  • Pina 3D
  • Pina 3D
  • Wim Wenders & Pina Bausch
  1. Witam, czy film „Pina” w3D jest już dostępny w sprzedaży detalicznej? Jeśli tak, to gdzie mogę go nabyć?
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *