Czy po seansie filmu mieliście wrażenie, że gdzieś to już widzieliście? „John Carter” oparty na klasycznej książce Edgara Rice’a Burroughsa z 1912 roku („Princess of Mars”), od dziesięcioleci stanowił źródło inspiracji, z którego mniej lub bardziej świadomie czerpali późniejsi twórcy. Autorem filmu, jest Andrew Stanton (znany z produkcji Pixara), który zdobył Oskary za animację „Wall-E” i „Gdzie jest Nemo?” (bajkę ponownie będziemy mogli oglądać w kinach już za kilka miesięcy, także w zremasterowanej wersji trójwymiarowej). Przed premierą pojawiały się informacje, że film może doczekać się sequela, a nawet stać się trylogią. Czy po chłodnym przyjęciu „za oceanem” i nieco lepszym na rynku europejskim można jeszcze na to liczyć?
Fabuła filmu w telegraficznym skrócie.
Bohater wojenny – John Carter, w nietypowych okolicznościach zostaje przeniesiony na czerwoną planetę Mars, zamieszkaną przez ponad 3,5 metrowych barbarzyńców zwanych Tharks (skojarzenia z „Gwiezdnych Wojen”, np. Jabba the Hutt). Kiedy nadarza się okazja John ucieka z niewoli i jak to w życiu zwykle bywa, poznaje piękną księżniczkę Delajah Thoris i przy okazji ratuje planetę Barsoom (Marsa) przed zniszczeniem. Trywializuję, ale zakończenie filmu może zaskoczyć.
John Carter – Historia prób ekranizacji.
Na przestrzeni wielu lat, sporo znanych reżyserów, takich jak: John McTiernan, Robert Rodriguez, Kerry Conran, a także Jon Faverau próbowało zabrać się za ekranizacje „John Carter of Mars”. W 1931 roku, prawie dwie dekady po ukazaniu się publikacji „Princess of Mars” Bob Clampett z błogosławieństwem Burroughs’a (twórca „Tarzana”) postanowił narysować pierwszy animowany obraz „Johna Cartera”. I tak w 1936 roku w technice rotoscopingu powstał krótki trwający prawie dwie i pół minuty materiał o charakterze testowym.
Co to jest rotoscoping? W wielkim skrócie jest to metoda malowania bezpośrednio na błonie filmowej, zwana także jako forma animacji poklatkowej. Kontury postaci zostały wypełnione farbami olejnymi.
Clampett żywił nadzieję, aby filmik uzyskał zainteresowanie dużego hollywoodzkiego studia. Test okazał się na tyle ciekawy, by wytwórnia MGM czyli Metro-Goldwyn-Mayer nabyła do niego prawa. Film był pokazywany na deskach teatrów w całym kraju, lecz spotkał się z obojętnością, zwłaszcza tych którzy gatunek sci-fi uważali za skomplikowany. MGM widząc rezultat wstrzymał rozwój filmu. W tym czasie Walt Disney wydał Królewnę Śnieżkę i Siedmiu Krasnoludków, jako pierwszy pełnometrażowy film animowany i jeden z najbardziej lubianych filmów wszech czasów. Nawet Ray Harryhausen, legenda animacji stop-motion z 1950r. był zainteresowany projektem filmowym „John Carter of Mars” – lecz ekranizacja została odłożona na kolejne siedemdziesiąt lat. Clampett, który tak bardzo chciał zobaczyć ekranizację niestety tego nie doczekał się, gdyż zmarł 2 maja 1984 roku. Jednak marzenie Clampetta i Burroughs’a wreszcie spełniło się – po wielu lachach prób ekranizacji John Carter of Mars ukazał się 9 marca 2012 roku w 3D.
Andrew Stanton i Taylor Kitsch o produkcji Jaohn Carter 3D
A.S: Czekałem całe moje życie, aby zobaczyć postacie i światy z „Johna Cartera”, na wielkim ekranie. Jednak postanowiłem zmienić tytuł, gdyż żadna kobieta nie obejrzy filmu, który nosi nazwę „John Carter na Marsie”. Nie robię tego z obawy, bo nienawidzę robić różnych rzeczy ze strachu. Ale nie mogłem zignorować tego faktu. Zastanawialiśmy się czy tytuł zbyt mocno nie odnosi się do „Matek w mackach Marsa” („Mars Needs Moms”) Roberta Zemeckisa i jego firmy ImageMovers Digital. Cały czas chodzi mam o faceta, jakim jest John Carter, dlatego też tytuł jest jak najbardziej adekwatny.
T.K: Myślę, że Edgar Rice Burroughs swoją myślą wyprzedzał czasy w których żył, zwłaszcza w przypadku jego pierwszej powieści science-fiction. Odnosi się ona do tego, jak żyjemy i co robimy teraz, czyli brak zasobów naturalnych, problemów energetycznych, dzieje wojny od rasizmu do religii. Wszystko to opisał prawie 100 lat temu. I nawet w tym filmie zobaczymy te wszystkie rzeczy.
Ciekawostki filmowe
- – Muzykę do filmu skomponował Michael Giacchino, zdobywca Oskara za animację Odlot.
- – Zdjęcia rozpoczęły się w listopadzie 2009r., zaś ich główna część była nagrywana w Londynie od stycznia do lipca 2010.
- – Film zrealizowano w cyfrowym trójwymiarze w tak zwanej technologii Disney Digital 3D, a także RealD-3D i IMAX 3D.
- – Muzyka w zwiastunach wykorzystuje dwie instrumentalne aranżacje Kaszmiru w wykonaniu Led Zeppelin. Pierwszy z nich (począwszy od 0:53) wykonuje australijsko/brytyjski kwartet smyczkowy Bond, a drugi (począwszy od 1:25) wykonuje Corner Stone Sues – Ten Years Kaszmir mvt II
- – Budżet filmu wyniósł 250 milionów dolarów.
- – John Carter jest pierwszym filmem live-action/CGI wytwórni Pixar.