Na zbliżających się targach Screenmedia Expo w Londynie, węgierska firma iPont International,
(tak, węgierska, to nie pomyłka) specjalista w dziedzinie technologii 3D zaprezentuje innowacyjny system wizualizacji obrazu, wykorzystujący zjawisko autostereoskopii („glasses-free”). System miał już swoją premierę m.in. podczas ostatnich targów CES 2011, gdzie prezentowano możliwości konwertera 3D dla telewizorów trójwymiarowych, korzystających z technologii okularów migawkowych.
iPont zademonstruje szerokokątny wyświetlacz autostereoskopowy LCD wraz z iPont 3D TV Box – systemem konwertującym w czasie rzeczywistym wszystkie formaty sygnałów wyjściowych 3D, na wersję autostereoskopową, tworząc nową jakość obrazu 3D (podobnie jak przy technologii wykorzystywanej w Nintendo 3DS).
Autostereoskopia – trend rozwoju 3D
Na rynku HD TV 3D pojawiło się mnóstwo systemów z użyciem okularów, jednak reakcja klientów na kosztowne nowości spotkała się z letnim entuzjazmem.
Matthew Young, dyrektor oddziału iPont w Wielkiej Brytanii mówi:” Nikt tak naprawdę nie chce nosić okularów, ponieważ jest to nie wygodne i nie oddaje w pełni kolorów i ostrości oglądanych obrazów 3D. Aby całkowicie urzec widza przestrzenią, obraz musi być bez okularów 3D.
iPont opracował system, który tworzy w czasie rzeczywistym obrazy 3D, które są czyste i ostre.
Swoją głębią zapierają dech w piersiach, a wszystko to bez okularów – aby uwierzyć, należy zobaczyć ”
Jak podaje iPont, autostereoskopowe wyświetlacze LCD, z obsługą technologii multi-view są dostępne w rozmiarach ekranu o przekątnej od 27″ do 65″ ( także w układzie pionowym). Odwzorowują bogatą paletę kolorów przy rozdzielczości 1920 × 1080, bez efektu ghostingu i zapewniają szerokie kąty widzenia – 120 °.
Young dodaje : „Niektóre telewizory 3D nie działają zbyt dobrze w jasnych pomieszczeniach, podczas gdy inne mają ograniczone kąty widzenia, co daje optymalną jakość obrazu gdy siedzimy centralnie na wprost ekranu. Uważamy, że jest to nie do przyjęcia jeśli rozwiązania 3D mają się przyjąć na masowym rynku.”
Producenci iPont przewidują że nowatorska technologia, która do standardowych dwóch ujęć stereo dodaje kolejne trzy, tworząc obraz autostereoskopowy, będzie w niedalekiej przyszłości powszechnie wykorzystana do konwersji transmisji telewizji satelitarnej i naziemnej.
Matthew Young, dyrektor iPONT UK mówi: „Jest to kamień milowy dla 3D TV. Wyświetlacz bez okularów otworzy wiele nowych możliwości zastosowań w centrach handlowych, lotniskach, lokalach rozrywkowych i sportowych. Dzięki temu nowa technologia trafi do masowego odbiorcy , generując rozwój wizualnej rozrywki w kinach, barach sportowych, parkach rozrywki, festiwalach.”
iPont zademonstruje nowy system 3D na stoisku nr. F15 na Expo Screenmedia, Earls Court 2, London w dniach 18,19 maja.
Autostereskopia w pubie Walkabout
Dla miłośników sportu – ciekawostka. Podczas finału Ligi Mistrzów UEFA 2011, pomiędzy FC Barcelona i Manchester United FC, jeden z flagowych pubów w Londynie – australijski Walkabout ( znanych m.in z transmisji wydarzeń sportowych), zostanie wyposażony przez iPONT International w 65 calowy panel Tridelity, który wraz z systemem 3D, przekonwertuje w czasie rzeczywistym strumień 3D nadawany z dekodera satelitarny Sky + HD.
Klienci pubu w Covent Garden będą pierwszym w Wielkiej Brytanii (i prawdopodobnie jedynymi w świecie), mogącymi oglądać finał UEFA, w tej formie. Koniec z noszeniem ciemnych okularów podczas popijania piwa i przepychanek o lepsze pozycję przed ekranem. Czyżby zapowiadała się kolejna rewolucja dla fanów sportu w wersji pub-beer ?
Prezentacja systemu iPont International na targach CES 2011.
Dla zainteresowanych tematem zapraszamy na stronę www.ipont3d.com
Znając życie to statystyczny Kowalski na tego typu telewizor nie będzie sobie wstanie pozwolić. Zresztą ten fragment bardzo dobrze o tym mówi:
,,Wyświetlacz bez okularów otworzy wiele nowych możliwości zastosowań w centrach handlowych, lotniskach, lokalach rozrywkowych i sportowych. Dzięki temu nowa technologia trafi do masowego odbiorcy , generując rozwój wizualnej rozrywki w kinach, barach sportowych, parkach rozrywki, festiwalach.”
Dziwi mnie też to, że dopiero co na rynku pojawiły się telewizory 3D z okularami a tutaj już jest krytyka, że takie rozwiązania nie są dobre, że kolory nie mają odpowiedniego nasycenia, że nie ma takiej jak trzeba ostrości, że noszenie okularów jest niewygodne…
Pewnie te najnowsze rozwiązania są bajeczne, niemniej jednak wydaje mi się, że dzieje się to zbyt szybko tzn., że klient nie poznał dobrze jednego a podsuwa mu się od razu kolejne, z jeszcze nowszej półki.
pozdrawiam! 😉