hugo-i-jego-wynalazek-3d-tapeta-1280x1040 hugo-i-jego-wynalazek-3d-tapeta-1280x1040

Hugo i jego wynalazek – historia automatu Maillardeta?

Martin Scorsese nie próżnuje. Po wielkim sukcesie thrillera psychologicznego, pt. Wyspa Tajemnic (Shutter Island), wyreżyserował dla HBO pilotażowy odcinek serialu Zakazane imperium (Boardwalk Empire). Wachlarz tematyczny jego projektów jest imponujący. Obecnie pracuje przy kilku filmach dokumentalnych. A już za niedługo, do szerszej widowni trafi jego najnowsza produkcja, adaptacja nagradzanej powieści Briana Selznicka – Wynalazek Hugona Cabreta (The Invention of Hugo Cabret). Wychodząc na przeciw wyzwaniom i możliwości uatrakcyjnienia strony wizualnej, zrealizował swój pierwszy film w technologii 3D.
Hugo Cabret 3D banner full3dFilm 3D Hugo Cabret i jego wynalazek – Georges Méliès (Ben Kingsley) & Automat Maillardeta

Hugo Cabret, to fikcyjna opowieść, zawierająca wątki oparte na prawdziwych wydarzeniach. Fabuła filmu sięga ku początkom kina, a jej trzonem staje się Georges Méliès, genialny pionier kinematografii i prekursor pierwszych niemych filmów science-fiction w kinie. Stworzył on między innymi kilkuminutowy film o Podróży na księżyc (Viaje a la Luna z 1902 roku),gdzie możemy zobaczyć wiele nowatorskich trików filmowych. Jego filmy stawały się coraz mniej popularne tylko dlatego, gdyż nie nadążały za rozwojem kinematografii. Koniec końców, wytwórnia Méliès’a zbankrutowała, a on sam otworzył na terenie paryskiego dworca sklepik, w którym tworzył rożne skomplikowane, mechaniczne zabawki, nazywając je automatami. W postać konstruktora wcielił się sir Ben Kingsley. Produkcją filmu zajęli się Scorsese, Graham King, Tim Headington i Johny Deep.

Opis filmu Hugo Cabret 3D

Plakat do filmu Hugo Cabret 3DJest rok 1930. Hugo Cabret niedawno został sierotą. Hugo (Asa Butterfield – Chłopiec w pasiastej piżamie) jest chłopcem mieszkającym na paryskim dworcu. Chłopcem niezwykłym, bo obdarzonym niesamowitym talentem. Potrafi on naprawić niemal każde mechaniczne urządzenie. Nasz główny bohater przypadkowo znajduje tajemniczy mechanizm, stworzony przez znakomitego filmowca Georgesa Mélièsa. Ten znaleziony przedmiot uruchamia reakcję łańcuchową dziwnych zdarzeń. W jego życiu pojawiają się mechaniczny człowiek, ekscentryczna i kochająca książki dziewczynka (Chloe Moretz – Kick-Ass) i stary właściciel sklepu z zabawkami (sir Ben Kingsley).

Informacje

Gatunek: Familijny, Fantasy, Przygodowy Premiera: 03.02.2012 (w Polsce) 10.10.2011 (na Świecie) Reżyseria: Martin Scorsese Scenariusz: John Logan Zdjęcia: Robert Richardson Muzyka: Howard Shore Dystrybucja: United International Pictures Kraj produkcji: USA Obsada: Asa Butterfield (Hugo Cabret), Chloe Moretz (Isabelle), Ben Kingsley (Georges Méliès), Jude Law (Tata Hugo), Sacha Baron Cohen (Nadzorca stacji kolejowej)

Hugo przeżywa przygodę, która naraża go na ujawnienie wszystkich jego tajemnic. Tajemniczy rysunek, cenny notes, skradziony klucz, mechaniczny człowiek i ukryta wiadomość od nieżyjącego ojca Hugona – oto elementy tworzące szkielet tej skomplikowanej, wzruszającej i fascynującej powieści.

Ilustracja do książki Wynalazek Hugona CabretaWytwórnia GK Films, założona przez Grahama Kinga (który jest znanym brytyjskim producentem filmowym) i jego partnera Tima Headingtona, wyprodukowała między innymi takie filmy, jak The Tourist (Turysta z A. Jolie i J. Deppem), Town (Miasto Złodziei – napisane i wyreżyserowane przez Bena Afflecka), czy też rewelacyjną animację Rango. GK Films nabyli prawa do ekranizacji książki Wynalazek Hugona Cabreta (The Invention of Hugo Cabret) wkrótce po tym, jak książka została wydana przez wydawnictwo Scholastic Press w 2007 roku, stając się natychmiast numerem jeden na liście bestsellerowych powieści New York Timesa. Ta przełomowa bogato ilustrowana powieść powszechnie chwalona przez krytyków, otrzymała wiele nagród literackich, w tym w 2008 roku prestiżową Medial Caldecott i National Book Award, a także nagrodę New York Timesa za najlepsze ilustracje w książce. Ponadto wymieniać by można wiele innych wyróżnień.

Steadicam z kamerą 3D ALEXA

Martin Scorsese do swojego filmu Hugo Cabret rozpoczął zdjęcia z cyfrową kamerą ALEXA na specjalnie wybudowanej platformie 3D w oparciu o Steadiseg – platformę Steadcamu na samobalansujacym podjeździe Segway.

Platforma Steadicam na samobalansujacym podjeździe Segway Jest ona intuicyjna, dająca możliwość kręcenia szybkich dynamicznych i skomplikowanych ruchów, bez wysiłku operatora. Pozwala uzyskać bardzo płynne ujęcia, nawet gdy operator porusza się szybko po nierównym podłożu. Standardowe ramię Steadicamu składa się z dwóch połączonych ruchomo części. W każdej z nich znajduje się sprężynowy mechanizm absorbujący ruch operatora. Istnieją wersje z jedną, dwiema, trzema, a nawet czterema sprężynami w każdej sekcji ramienia. Nowym, interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie lateksowych cięgien w miejscu sprężyn.

Prezentacja Steadiseg

Przed każdym ujęciem Steadicam musi zostać odpowiednio wyważony i skonfigurowany. Operator Steadicamu po zamontowaniu kamery, monitora, baterii i dodatkowego osprzętu musi wyważyć sled statycznie, a następnie dynamicznie. Ramię musi zostać wyregulowane w zależności od wagi sleda. Kamizelka musi zostać dopasowana do operatora i liczby ubrań, które ma na sobie. Gniazdo regulowane w dwóch płaszczyznach, ustawia się tak, aby ramię „pływało” w odpowiednim miejscu obok operatora. Całość konfiguracji przekracza 35 kg.

Zdjęcia HD z filmu „Hugo i jego wynalazek”

Reakcje po premierze Hugo Cabret.

Pierwsze reakcje po obejrzeniu filmu w 3D były bardzo pozytywne: Katey Rich z Cinemablend: 3D w filmie wygląda niesamowicie. Francuska publiczność czuła się tak, jakby po raz pierwszy ujrzała ruchome obrazy, które był bardzo realistyczne. Widzowie byli przekonani, że wjeżdżający na stację pociąg w filmie wjedzie wprost na nich. Scorsese patrzy na ludzi, którzy nazywają technologię 3D tanim chwytem, lub też mówią, że to fanaberia obecnego wieku, a następnie przechodzi on dalej by pokazać nam prawdopodobnie najbardziej wspaniały film aktorski 3D w historii. Mat Patches z Hollywood.com dodaje: Może to być najlepszy trójwymiarowy film jaki widziałem. Scorsese w filmie używa wielu stereoskopowych obrazów, kładąc nacisk na każdą chwilę w filmie. Stworzył on między innymi większą głębię dworca kolejowego, dzięki temu zwracamy oczy do poszczególnych miejsc na ekranie. Opowieść przypomina połączenie filmów z lat 90. Scorsese swobodnie majstruje przy tym technikami wyniesionymi ze starej szkoły. Anne Thompson z Thompson w Hollywood na swoim tweeterze napisała: Pierwsza połowa filmu wydaje się być nudna, troszkę sztywna, by później nabrać większego rozpędu, aż do finału. Wtedy akcja Hugo ożywa naprawdę.

Tapety HD na komputer z filmu „Hugo Cabret” w wersji PL

Film Hugo Cabret był kręcony w studio Shepperton w Londynie, jak również w niektórych miejscach samego Londynu i Paryżu.
Polscy dystrybutorzy jak zwykle pokazali swoją bezmyślność i „niesamowitą” wiedzę, tłumacząc angielski tytuł na 3D Hugo i jego wynalazek. Film będzie miał swoją polską premierę „jedynie” trzy miesiące po premierze światowej – brawa dla naszych polskich dystrybutorów.

Zwiastun Filmowy Hugo 3D Online

  1. Automat Maillardeta istnieje naprawdę. Twórcą jej był Szwajcar Henri Maillardet. Mechaniczna zabawka z XVIII w po nakręceniu, potrafi napisać i narysować kilka słów i obrazków – w zależności od wybranego programu. A wszystko dzięki przekładniom, kołom zębatym, krzywkom i co pewnie młodszemu pokoleniu trudno sobie teraz wyobrazić – bez użycia elektroniki! Zainteresowanych zapraszam na stronę Instytutu Franklina, gdzie jest pełny opis automatu.
    https://www.fi.edu/learn/sci-tech/automaton/automaton.php?cts=instrumentation

  2. Automat Maillardeta był tylko inspiracją do opowiedzenia nowej historii, gdzie konstrukcję innego człowieka maszyny przypisano fikcyjnie Georgesowi Mélièsowi. Prawdą jest jednak to, że był zmuszony sprzedać studio filmowe, i zaczął pracować jako sprzedawca sklepiku ze słodyczami i zabawkami. Autor ksiązki łączy historię ikony pionierów kina z historią jednego z najbardziej spektakularnych mechanizmów – „mechanicznego człowieka” Maillardeta i nie chodzi tu dokładnie automat który znajduje się w Instytucie Franklina.
    Zreperowany przez Hugo automat rysuje kadr z filmu „Podroż na księżyc” (Zdjęcie Patrz wyżej) , podpisując się przy tym G.Méliès.
    I tu nie koniec nowych zagadek , te najciekawsze jeszcze przed Wami….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *