Nowoczesna interpretacja historii mającej prawie trzy stulecia, która była ekranizowana już wielokrotnie w filmach, serialach telewizyjnych i bajkach. W tej wersji rola Guliwera przypadła znanemu aktorowi i muzykowi grającemu w zespole rockowym Tenacious D – Jackowi Blackowi (głos pandy Po w animacji Kung Fu Panda). Główny bohater – Black, który jest zarazem producentem Podroży Guliwera – to wariat w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Kiedy lilipuci sąd staje w płomieniach, rozwiązuje problem w oryginalny sobie sposób, wykorzystując potencjał nadnaturalnych możliwości :). W innej sytuacji, przeciwstawia się wrogiej armadzie – dzięki pokaźnemu brzuchowi, niczym żywa tarcza chroni innych przed gradem kul armatnich.
Opis
Lemuel Guliwer (Jack Black) to podrzędny urzędnik kancelarii pracujący dla gazety New York. Od pewnego czasu próbuje zaimponować redaktorce z działu podróży Darcy Silverman (Amanda Peet). Przekonuje ją, że potrafi napisać artykuł o podróżach po świecie i że zostanie pisarzem jest jego największym marzeniem. Oczywiście raport jest fałszywy. Jest to zlepek rożnych informacji skopiowanych z internetu. Pani redaktor jest pod ważeniem talentu Guliwera i zleca mu podroż do Trójkąta Bermudzkiego oraz napisanie artykułu o tajemniczych zaginięciach statków na tym obszarze.
Na miejscu w wyniku burzy, w nieoczekiwany sposób zostaje przeniesiony do krainy liliputów. Po różnych perypetiach zaprzyjaźnia się z miejscową ludnością i zaczyna kreować się na super bohatera, stawiając się w centrum największych wydarzeń historycznych. Porównuje się także do bohaterów filmowych, począwszy od Star Wars do Titanica. Przekonywał również, że jest on prezydentem Stanów Zjednoczonych, a Yoda z Gwiezdnych Wojen jest jego zastępcą.
Ale kiedy Guliwer traci wszystko i stawia liliputy w niebezpieczeństwie musi znaleźć sposób, aby naprawić szkody które wyrządził. Ostatecznie Guliwer staje się prawdziwym gigantem wśród ludzi. Ale już niedługo przekonuje się na własnej skórze, że nie liczy się to jak duży jesteś jeśli chodzi o twój wzrost, ale tak naprawdę najważniejsze jest to, jak wielkie masz serce.
Informacje
Gatunek:
komedia, USA, 2010, czas: 87 min
Obsada:
Jack Black, Jason Segel, Emily Blunt, Billy Connolly, Olly Alexander, Stewart Scudamore
Twórcy:
reżyseria: Rob Letterman
scenariusz: Nicholas Stoller, Joe Stillman
zdjęcia: David Tattersall
muzyka: Henry Jackman
na podstawie powieści: Jonathan Swift „Podróże Guliwera”
Dystrybucja:
Imperial – Cinepix
Realizacja filmu
Za efekty specjalne w filmie odpowiedzialna była firma hy*Drau*lx – HYDRAULX i Hydraulx, założona w 2002 roku przez braci Strause – Gregora i Colina. W ich dorobku są między innymi filmy takie jak Iron Man 2, Avatar, 2012, X-Men Origins: Wolverine, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, 300, Terminator 3: Bunt maszyn i wiele wiele innych. Firma ściśle współpracuje z reżyserem Robem Lettermanem.
Za stworzenie świata liliputów odpowiadała firma Weta Digital, zajmującą się cyfrowymi efektami wizualnymi – która zdobyła Oskary za przełomowe prace nad: Avatarem, trylogią Władca Pierścieni i King Kongiem.
Erik Liles z firmy Hydraulx tak mówi o procesie tworzenia: „W części oryginalnej koncepcja robota miała w stylu nowoczesnym towarzyszyć technologii z epoki wiktoriańskiej. Doprowadziło to bardziej mechaniczne aspekty poruszania się robota, jego narzędzi i system kół.” Robot rozpoczyna swój żywot jako miniaturowe urządzenie, które później przekształca się w gigantycznego robota do walki z Guliwerem. Efekt widzimy na ekranie.
Również bardzo duże znaczenie miało stworzenie spójnego świata liliputów z grającymi aktorami. Przełomem okazała się kamera znana jako DualMoCo („MoCo”- Kamera do kontroli ruchu), którą wykorzystano po raz pierwszy na planie Podróże Guliwera. DualMoCo wykorzystuje złożoną technologią komputerową wraz z synchronizowaniem żurawi, na których umieszczone były kamery do przechwytywania obrazu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu Guliwer i liliputy mogły być kręcone w tym samy czasie.
Film bardzo mi się podobał 🙂 Bardzo śmieszne było, jak Guliwer gasił pożar ;d, i zachowanie Edwarda Edwardzkiego.