DSC-WX50_Sweep_Multi_big DSC-WX50_Sweep_Multi_big

Fotografia 3D w wersji kompaktowej

Wraz z rozwojem technologicznym, możliwość zabawy z trójwymiarowym obrazem staje się coraz bardziej dostępna dla przeciętnego użytkownika. Świadczą o tym premiery nowych modeli aparatów cyfrowych w wersjach kompaktowych. Dla zainteresowanych tematyką fotografii, tworzenie efektu trójwymiaru przy użyciu standardowych aparatów, nawet z jednym obiektywem nie jest niczym nieznanym. To jednak dla amatorów kieszonkowych kompaktów, którzy oczekują przede wszystkim gotowych rozwiązań, fotografia 3D może stanowić dodatkowy argument, do zakupu nowego modelu.

Fotografia 3D w cyfrowych aparatach kompaktowych marki Sony Cyber-Shot


Wydaje się, że funkcja 3D wśród aparatów cyfrowych – zagości na stałe jako dodatek, obok takich funkcji jak: obraz panoramiczny, czy redukcja „czerwonych oczu”.

Jak wykonać zdjęcie 3D, nie posiadając aparatu 3D

W przypadku fotografii 3D obiektów nieruchomych, wystarczy zwykły aparat z jednym obiektywem. Stworzenie obrazu trójwymiarowego sprowadza się wtedy do wykonania dwóch zdjęć, z dwóch punktów oddalonych od siebie na ok 65 mm, czyli na odległość przesunięcia obrazu widzianego między jednym okiem, a drugim .

W tym celu można zastosować różne metody przesuwu aparatu, pamiętać jednak należy o zachowaniu identycznej osi optycznej fotografowanych obiektów. Idealnie byłoby zastosować sanki fotograficzne, ale jeśli ich nie posiadamy to możemy wykonać „stereoparę” w wersji – nazwijmy ją polową, wykonując dwa ujęcia poprzez przeniesienie ciężaru z jednej nogi na drugą.

Takie rozwiązanie, chcąc wykonać trójwymiarowe zdjęcie, które potem poddamy obróbce graficznej, ma oczywiście sens tylko w przypadku martwej natury lub statycznego pejzażu i kompletnie nie nadaje się do fotografowania obiektów w ruchu. Tu z pomocą mogą przyjść zestawy połączonych ze sobą na dwóch aparatów , obiektywy 3D lub nasadki 3D na typowy obiektyw.
Jednak dla przeciętnego użytkownika rozwiązania te są mało praktyczne i eksperymenty z fotografią 3D często kończą się na jednej sesji, po której oczywiście zdjęcia należy jeszcze przetworzyć na komputerze w edytorze obrazów stereo.

Jak widać proces eksperymentów w postaci zdjęć 3D, potrafi być czasochłonny, dlatego producenci aparatów cyfrowych, jak chociażby firma Sony , ze swoim nowym modelem kompaktu Cyber-shot DSC-WX50 wychodzą na przeciw, trendom, które też i sami kreują, uatrakcyjniając produkt nowymi funkcjami 3D .

Kompakty Sony z funkcją fotografii 3D

W produktach marki Sony zapis trójwymiarowego obrazu umożliwia technologia 3D Still Image, polegająca na wygenerowaniu dwóch zdjęć z efektem przestrzennym dla lewego i prawego oka przy różnych ustawieniach ostrości. Przy czym zaznaczmy głębia ostrości sama w sobie nie tworzy iluzji trójwymiaru, może ją jedynie wzmacniać. (Trick wzmocnienia głębi poprzez podział na plan bliski i daleki wykorzystywany jest również przy konwersji filmów i animacji z 2D do 3D).

Aby zobaczyć nasze zdjęcia w formacie 3d wystarczy podpiąć aparat poprzez kabel HDMI, do zestawu kina domowego z telewizorem 3D, założyć okulary z aktywną przysłoną i już po kilku sekundach możemy się cieszyć iluzją trójwymiaru.

Jeśli nie chcemy czekać do momentu powrotu do domu. Tryb Sweep Multi Angle pozwoli na symulację obrazu 3D już na ekranie aparatu. Wyświetlany obraz zmienia się w zależności od stopnia nachylenia aparatu w przód i w tył. Działanie tego trybu opiera się na wykorzystaniu 15 zdjęć wykonanych z różnych perspektyw do stworzenia efektu przypominającego obraz 3D.
Sweep_Multi - 15 zdjęć wykonanych z różnych perspektyw

Jak prezentują się funkcje 3d w aparatach Cyber-shot zapraszam na stronie producenta Sony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *