wolf-totem-jean-jaxques-annaud wolf-totem-jean-jaxques-annaud

Wilki i ludzie w filmie Wolf Totem 3D

Człowiek i zwierzę. Człowiek i dzikie groźne zwierzę. Czy możliwa jest symbioza tych z pozoru nieprzystających do siebie światów? Takie refleksje będą towarzyszyć widzowi podczas oglądania „Wolf Totem”. Film powstał na podstawie autobiograficznej powieści Lu Jamin, pod tym samym tytułem, przetłumaczonej na 30 języków i wydanej w 110 krajach. Realizacja filmu zajęła 3 lata pracy, a na ekranach kin ma się ukazać 18 lutego 2015 roku, także w wersji 3D Imax. Reżyserem jest francuz Jean-Jacques Annaud, a sama powieść – bestseller w Chinach, nawiązuje do trudnych politycznych tematów, dlatego brak cenzury spotkał się z dużym zdziwieniem.

Z planu filmowego „Wolf Totem” [Photo/China.org.cn] Photo: Bai Long

Trudna sztuka obserwacji natury

Przyjrzyjmy się najpierw jak powstają wielkie filmy, w których główną rolę odgrywają zwierzęta. Zwykle pracują nad nimi najlepsi trenerzy zwierząt, którzy z uporem i niemałym trudem budują napięcie i sens każdej klatki, jaka musi zostać zrealizowana według dokładnych wytycznych reżysera. Spróbujmy sobie wyobrazić, jak to może być trudne. Zwierzęta nie mają świadomości, że uczestniczą w jakiejś grze. Jak pobudzić, a momentami osłabić naturalny dziki instynkt.

Reżyser poszukiwał „aktorów” – watahę 35 wilków na terenie ogrodów zoologicznych, (co było już nie małym problemem, bo znacznie się od siebie różniły wizualnie), a ich tresurą zajął się szkocki trener zwierząt Andrew Simpson. Chcąc zebrać rzeczywisty materiał na temat ich życia, Andrew spędził ponad 18 miesięcy na terenie Chin, karmiąc je i obserwując. Opracował nawet specjalną dietę, która była podstawą żywienia wilków. Nie wolno było stracić żadnego ze zwierząt pozwalając mu uciec, ponieważ wilki są zagrożone wyginięciem i w celu rozmnożenia populacji, trzyma się je w pod ścisłą kontrolą. Nie tylko wilki stały się przedmiotem zainteresowania trenera, ale także gazela mongolska, która jest trudno dostępna na tym terenie i trzeba było udać się po nią aż do sąsiadującej Mongolii.

Parę słów o Reżyserze

Reżyser Annoud swój osobisty konflikt z władzami chińskimi wywołał poprzez ekranizację głośnego niegdyś filmu zrealizowanego w 1999 roku „Siedem lat w Tybecie”. Obraz ten do dziś jest zakazany w Chinach, jako że podobno w niekorzystny sposób przedstawił Ludową Armię Wyzwolenia w czasie inwazji na Tybet w 1949 roku. Prawdopodobnie tym razem reżyser główny akcent fabuły rozłoży między relacje człowiek – dzikie zwierze, aniżeli politykę. Takie przesłanie ma nieść sam film, który z pewnością pociągnie serca wielu widzów. Najwięcej uwagi podczas powstawania filmu przykłada się do obserwacji zwierząt, jaką przeprowadza się z poszanowaniem ich godności, w sposób który nie sprawi im bólu i nie będzie dla nich niebezpieczny oraz zagrażający życiu.

O filmie Wolf Totem

Fabuła filmu opowiada o studencie Chen Zen, który w 1969 zostaje wysłany do pracy do Mongolii wewnętrznej, aby wyedukować żyjących tam w odosobnieniu nomadów. Według zarządzenia chińskich władz, wszystkie wilki zamieszkujące step mają być zabite.
Aby w jak najprawdziwszy sposób przedstawić fabułę filmu i naturalne sposoby życia oraz polowania tych niezwykłych zwierząt, podjęto wyzwanie pracy z tamtejszymi wilkami, żyjącymi w regionie Eurazji. Są one zupełnie inne, aniżeli wilki europejskie, tym bardziej nie było łatwo zrealizować sam projekt, mimo że ekipa niejednokrotnie pracowała już współpracując ze zwierzętami.

Ciekawostki

Premiera: 18 luty 2015
Reżyseria: Jean-Jacques Annaud
Scenariusz: Jean-Jacques Annaud, John Collee
Muzyka: James Horner
Obsada: Shaofeng Feng, Shawn Dou

Zwykle jednak w filmach rolę wilków grają psy, tym razem miało być zupełnie inaczej, a co za tym idzie bardziej realnie.

To nie tylko film przyrodniczy, ale także bogaty w głębokie przemyślenia, jakie klatka po klatce będą się malowały przed widzeniem. To ukazanie mostu pomiędzy naturalnym światem zwierząt oraz tak samo naturalnym, dalekim od europejskiej cywilizacji światem ludzi. Jak bardzo te obie rzeczywistości mogą być do siebie przystające? Czy wilki dają się nam okiełznać, czy poprzez swe przerażające wycie stały się bardziej budzącą grozę legendą czy raczej jest to mit, który należałoby raz na zawsze odczarować. Film poza swoimi licznymi sensami, będzie zatem przekonywał, że zwierzęta stanowią element naszego ludzkiego świata bardziej, niż potrafimy sobie to uświadomić i w to uwierzyć.

Zwiastun filmu Wolf Totem

Ciekawostki:

  • – Nad całością czuwał zespół 450 osób.
  • – Zdjęcia powstawały z pięciu kamer: 3 2D ALEXAS i dwóch kamer 3D RED.
  • – Całość powstawała w formacie RAW by łatwiej móc połączyć klatki pomiędzy dwie konfiguracje 2D/3D.
  • – Ekipa miała zainstalowane na planie własne laboratorium, by móc przewidzieć a także rozwiązać ewentualne problemy postprodukcji.
  • – Szacowany budżet to 29 mln EUR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *