26 Sty

SpongeBob Kanciastoporty na Suchym Lądzie

By topikos | 1 comment

1

Kim jest ten SpongeBob Kanciastoporty?  Zabierając się za ten artykuł, wiedziałem tylko tyle, że kiedyś była taka bajka. Wiem także, iż w sprzedaży jest dużo akcesoriów czy gadżetów związanych z tą animacją, od ręczników po kubki do picia czy zegarki dla dzieci, a przedstawiany na nich bohater przypomina gąbkę ze zlewozmywaka. Ktoś kiedyś zapytał: co to za bajka z chodzącym żółtym serem? – miejmy nadzieje, że fani się nie obrażą. Przed przystąpieniem do pisania zrobiłem krótki rekonesans, a także spotkałem jednego dorosłego już fana tej kreskówki. Gdy opowiadał, co pamięta z niektórych odcinków, śmiał się bardzo – prawdopodobnie tak samo jak wtedy, kiedy oglądał ją kilka lat temu w TV. Pomyślałem: może i ja obejrzę kilka odcinków, by się przekonać?

Tapeta HD 1760x960 do bajki 3D spongebob kanciastoporty - Na suchym lądzie

Co o nim wiemy? SpongeBob Kanciastoporty to zabawna gąbka, która od urodzenia ma prostokątny kształt, nosi kanciaste portki i mieszka w domku z ananasa na dnie oceanu, w miejscowości Bikini Dolne. Jego największą życiową ambicją jest bycie najlepszym kucharzem, specjalistą w smażeniu smakołyków. SpongeBob pracuje w podwodnej restauracji “Krusty Krab”, serwującej kraboburgery, dzięki czemu każdego dnia spełnia swe marzenie. Pełen optymizmu i inicjatywy, zawsze potrafi po mistrzowsku wpakować się w tarapaty, wciągając w nie przy okazji wszystkich wokół. W wolnych chwilach Kanciastoporty poluje na meduzy, puszcza bańki mydlane i doskonale bawi się w towarzystwie swoich przyjaciół – rozgwiazda Patryk, wiewiórka Sandy oraz ośmiornicy Skalamara.

Informacje

Gatunek:Animacja 3D, Familijny, Komedia
Premiera:
w Polsce 20 lutego 2015, na Świecie 28 stycznia 2015
Reżyseria: Paul Tibbitt
Muzyka: John Debney
Obsada : Antonio Banderas (Pirat Burger-Beard), Tom Kenny (Kanciastoporty), Bill Fagerbakke (Rozgwiazda Patryk)

Produkcja SpongeBob Kanciastoporty

Okazuje się, że w latach 1999-2003 owa gąbczasta postać była pokazywana w telewizji, w serialu animowanym, którego pomysłodawcą był debiutujący w filmie jako scenarzysta Stephen Hillenburg – posiadający dyplom z oceanografii Uniwersytetu Stanowego w Humboldt w Kalifornii i pracujący przez jakiś czas jako nauczyciel biologii w The Orange Country Ocean Institute. Uzyskał ponadto dyplom z animacji eksperymentalnej Kalifornijskiego Instytutu Sztuk w Valencji. Doświadczenie i przebyta edukacja pomogły mu stworzyć coś, co okazało się niemałym hitem. W rok po zakończeniu serialu przyszedł czas na wersję kinową, w której Kanciastoporty wraz ze swoim kumplem Patrykiem wyrusza do zdradzieckiego Shell City, by odzyskać koronę Króla Neptuna, władcy Bikini Dolnego, i uratować pana Krabsa.

spongebob, kanciastoporty, pan krabs, patrick star, squidward tentacles, plankton z bajki 3d Spongebob Kanciastoporty

Dystrybutorzy filmu zapowiadali pełną gębę śmiechu.  Film trafił do kin w 2004 roku i zarobił na całym świecie 140 milionów dolarów, stając się piątą najbardziej kasową adaptacją animowanej serii robionej dla telewizji. I tutaj ciekawostka, tytuł owej animacji początkowo brzmiał “SpongeBoy Ahoy!”. Według twórców miał on się kojarzyć z mopem. Jednak Hillenburg zadbał o to, by zachowano pierwotne imię i aby bohater był kojarzony ze słowem „sponge” czyli “gąbka”. Twórca obawiał się, że w przeciwnym wypadku dzieci będą kojarzyć tę postać z blokiem sera (nic zatem dziwnego, że pytane osoby do tej pory mylą go z żółtym serem).
Producent Julia Pistor w jednym z wywiadów na konferencji prasowej stwierdziła, że „..jest to mało prawdopodobne, by miał powstać sequel przygód Kanciastoportego…”. Nie minęło jednak kilka lat, a plany produkcji powróciły.

W dniu 10 czerwca 2014 roku po wielu perturbacjach z tytułem, ogłoszono, że kolejna część będzie zatytułowana „SpongeBob: na suchym lądzie” („The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water”). W tej części Kanciastoporty wraz z ziomalami musi opuścić swoje rodzime terytorium i wyruszyć na powierzchnię w poszukiwaniu tajemniczej receptury, skradzionej przez pirata. Sequel, tak jak przedni film, jest kombinacją filmu aktorskiego na bazie filmu animowanego, w którym również zdjęcia zostały wygenerowane komputerowo w trójwymiarze (CGI). Prace były kierowane przez Industrial Light & Magic. Produkcja rozpoczęła się 30 września 2013 roku i trwała do 5 listopada 2013 roku, zaś zdjęcia kręcono w różnych miejscach: w Georgii, Savannah i na Tybee Island. Soundtrack został skomponowany przez Johna Debneya, ponadto na ścieżce możemy znaleźć takich wykonawców, jak Pharrell Williams czy Rihanna.

Zwiastun Animacji 3D SpongeBob: na suchym lądzie.


1 komentarz


Zostaw odpowiedź
Nie zostanie opublikowaneARCHIWUM

Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031