19 Lut

Rysunki 3d – Surrealizm w trzecim wymiarze

By noemised

Rysunek – płaski i czarno-biały, także piękny, ale przecież taki już znamy. Teraz można jeszcze inaczej, mniej uniwersalnie, wyjątkowo, bawiąc się inteligencją wzroku kreować triki, którym jako niedoskonali ludzie – łatwo się poddajemy:)

Rysunek 3d klocek lego trzymający kieliszekMuhammed Ejleh

Rysunki 3D – Trójwymiar na topie

Sztuka tworzenia w sposób trójwymiarowy jest już dość znana. Mowa tu nie tylko o kinie, ale także na przykład o obrazach, jakie malowane są również na ulicach miast. Rysowanie z efektem 3d to genialne manipulowanie perspektywą za pomocą sprawnych oczu artysty oraz jego nieśmiertelnego ołówka. Talent do tego typu tworzenia jest elementem swoiście niezbędnym, czego świadomość mamy już po pierwszym spojrzeniu na rysunek 3d. Postaci i zwierzęta bez przeszkód uwalniają się z objęć materialnej fizyki i starają się wyrwać z płaskiej powierzchni kartki papieru. Wrażenie wydostawania się figur i wszelkich innych osobliwości powstałych spod ręki artysty jest wręcz nie do pojęcia naszymi zmysłami przyzwyczajonymi do czysto logicznego, wręcz matematycznego sposobu odbierania rzeczywistości.
Iluzja 3d postać mężczyzny trzymająca ołówekRamón Bruin

Zabawa perspektywą

Taki trik udaje się uzyskać dzięki zręcznemu manewrowaniu perspektywą. W szkole rysunku uczą raczej dość oczywistego odmierzania perspektywy. Najprościej robi się to metodą „ołówkową”. W sztuce rysowania 3d jest nieco inaczej. Należałoby operować trochę większymi umiejętnościami z dziedziny rysunku technicznego, a nade wszystko posiadać niemal nieograniczoną wyobraźnię przestrzenną.

Surrealistyczny rysunek 3d mężczyzny dorysowującego sobie nogęVeri Apriyatno

Z kartki papieru wprost na ulicę

Spoglądając na dzieła 3d powstające na zwyczajnym biurku, rysowane najprostszym w świecie ołówkiem, można się zachwycić i pogratulować talentu. To wielkie małe obrazy, które później nierzadko przenoszoną są na nieograniczone uliczne przestrzenie. Proces odwzorowania takich niewielkich obrazków na wielkomiejskie deptaki jest już zajęciem wymagającym nie tyle zdolności matematycznych, plastycznych, ale i wiele odwagi. Czy zdoła się bowiem osiągnąć taki efekt, jak na kartce papieru, która nie opiera się trudnym obliczeniom, a wymierzanie perspektywy nie jest tak skomplikowanym zadaniem? Oszukiwanie naszego ludzkiego postrzegania w każdym wypadku jednak odbywa się tak samo i jest fascynującym przeżyciem. Dlatego już samo oglądanie tego rodzaju sztuki plastycznej jest niewątpliwą przyjemnością, do czego zachęcamy!

Pierścień na dłoniAlessandro Diddi

Samoloty unoszące się nad kartkami papieruRamón Bruin

Gondole w Wenecji - rysunek 3dMuhammed Ejleh


Zostaw odpowiedź
Nie zostanie opublikowaneARCHIWUM

Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031