11 Sty

Piękna i Bestia powraca do kin w 3D

By topikos | 3 komentarze

3

Moda na odświeżanie jak i odnawianie starych filmów w technice trójwymiarowej trwa w najlepsze. Niedawno w kinach mogliśmy oglądać Króla Lwa w 3D, który został odnowiony i poddany konwersji 3D, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Film zarobił przy tym w USA, podobnie jak w przypadku projekcji 2D w 1994 roku, kilka dobrych milionów dolarów. Studio Walta Disney’a postanowiło pójść za ciosem i wydać w ten sposób swój kolejny hit, który do kin trafił dwadzieścia lat temu.

Piękna i Bestia 3D 2012 (Beauty and the Beast) - banner full3d

Historia Pięknej i Bestii oparta jest na popularnej francuskiej baśni ludowej wielokrotnie adaptowanej na potrzeby literatury, teatru i filmu. Powstała w 1991 roku zdobywając wiele nagród w tym 2 Oskary za najlepszy film i najlepszy dźwięk. Piękna i Bestia (Beauty and the Beast) ponownie trafi do kin, tym razem 10 lutego i to w 3D!

Opis Piękna i Bestia

Bella jest najpiękniejszą dziewczyną w prowincjonalnym miasteczku we Francji, córką genialnego wynalazcy. Wiecznie z nosem w książkach nie przejmowała się otaczającymi ją co chwilę zalotnikami. Pewnego dnia jej ojciec wyjeżdża ze swoim nowym wynalazkiem na konkurs. Gubi drogę w lesie, a błądząc wśród leśnych odstępów trafia do ponurego zamku położonego na odludziu. Tam ojciec Belli zostaje schwytany i uwięziony przez bestię. Do domu powraca tylko jego koń. Bella widząc przestraszone zwierzę i niepokojąc się o los ojca postanawia go odszukać. Dociera do zamku Bestii i w zamian za wolność ojca, zostaje w zamku.

Okazuje się później, że mieszkał w nim przystojny, lecz bardzo samolubny książę. Za egoizm i nieczułość wobec ludzkiego cierpienia stara wieśniaczka rzuciła na niego urok. Zamieniła ona przystojnego księcia w przerażająca bestię, a mieszkańców zamku w przedmioty. Warunkiem przywrócenia księcia do ludzkiej postaci jest obdarzenie przez niego drugiego człowieka czystą miłością, i to z wzajemnością. Bestii pozostawiono czerwoną różę mającą przypominać o upływającym czasie: „Musisz zdążyć nim opadnie ostatni płatek róży. Jeśli ci się to nie uda, do końca życia pozostaniesz bestią…” I tak w wielkim skrócie zaczyna się ponadczasowa, wielka historia miłosna.

Informacje

Gatunek: Animacja, Familijny, Baśń
Premiera: 03.02. 2012 (w Polsce) 13.01 2012 (na Świecie)
Reżyseria: Kirk Wise, Gary Trousdale
Scenariusz: Roger Allers, Linda Woolverton
Muzyka: Alan Menken
Patronat nad dubbingiem : (PL) Krystyna Skibińska-Subocz, Joanna Wizmur
Kraj produkcji: USA
Dubbing PL: Anna Kruszyńska, Stefan Każuro, Aleksander Bednarz, Katarzyna Pysiak, Jolanta Wilk, Mirosława Krajewska, Wojciech Paszkowski, Tomasz Marzecki, Jacek Czyż i inni…

Recenzje, Ciekawostki filmowe, Technologia 3D

Jednym z wielu atutów filmu jest wspaniała animacja i nie do podrobienia charakterystyczna „disney’owska kreska”, całość wizualnych wrażeń dopełnia oprawa muzyczna. Wygenerowana komputerowo sala balowa, a w tle postacie rysowane ręcznie to jedne z najlepszych scen w filmie. W większości filmów animowanych kamera w dużej mierze jest statyczna, a tutaj jet ciągle w ruchu. Disney używał swojego autorskiego opracowanego systemu CAPS (Computer Animation Production System) w celu połączenia komputerowo generowanych obrazów z ręcznie rysowanymi postaciami. Wszystko to w połączeniu z techniką trójwymiaru po prostu zapiera dech w piersiach.

Piękna i Bestia 3D - plakatPod względem wizualnym Piękna i Bestia jest starannie wykonana, a wielokrotne jej oglądanie pozwala dostrzec wiele nowych szczegółów, np. kosmyki włosów, które często opadają Belli na czoło. Film łączy w sobie wiele rożnych elementów. Piękna i Bestia osiąga niemal idealne połączenie romansu, muzyki, inwencji i animacji. Zdecydowanie można polecić widzom każdej kategorii wiekowej.

Produkcja animacji wyniosła w 1991 roku 25 mln., zarabiając przy tym 300 mln. dolarów na całym świecie i jako pierwszy ręcznie animowany film była nominowana do Oskara za najlepszy obraz.
Pierwotny producent, Don Hahn, oraz reżyserzy Kirk Wise i Gary Trousdale wykorzystali oryginalne pliki komputerowe, by przerenderować całość animacji na format 3D. Cały ten proces zajął twórcom aż 10 miesięcy i kosztował 15 milionów dolarów, co zapewne się zwróci. Pierwotne pliki, które uważnie przechowywano przez prawie 20 lat, zostały poddane remasteringowi. Hahn tak wypowiadał się na ten temat: Dodaliśmy oddzielne tło, efekty i elementy animacji postaci, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić taki poziom rozrywki i doświadczenia jaki daje obraz trójwymiarowy. Myślę, że starzy i nowi widzowie będą bardzo zadowoleni z naszej pracy.

Po sukcesie jaki odniósł trójwymiarowy Król Lew, Disney ogłosił, że po Pięknej i Bestii w 3D powstaną w technologii 3D jeszcze animacje takie jak: Mała Syrenka (Little Mermaind), Gdzie jest Nemo (Finding Nemo) i Potwory i Spółka (Monsters, Inc.)

Piękna i Bestia na Blu-Ray 3D

Angielskie wydanie Pięknej i Bestii na Blu-ray 3D prezentuje się imponująco. Każdy, kto posiada sprzęt do odtworzenia takiego wydania filmu będzie po prostu oczarowany.

Piękna i Bestia - Beauty And The Beast Diamond Edition Blu-ray DVD 3D Obraz nasycony jest niezliczoną ilością barw. Kolory wypełniają każde ujęcie filmu, wszystko w nim wygląda jak żywe. Twórcy chwalą się, że udało im się uzyskać doskonałą czerń, dzięki czemu widz ma większe wrażenie głębi, co się bardzo sprawdza przy wersjach trójwymiarowych. Obraz w animacji daje świetne poczucie przestrzeni, nie tylko wyciągając na pierwszy plan głównych bohaterów, ale także rekwizyty i obiekty pojawiające się w tle.

Efekt wygląda o wiele lepiej niż wiele innych tak zwanych animacji live-action. Jeśli zaś chodzi o dźwięk audio to powala on na kolana. Pełne 7.1 DTS-HD (oczywiście dostępny tylko w dwóch językach anielskim i niderlandzkim) przejawia się doskonałą płynnością i czystością pola dźwiękowego. Wszystko to jest zasługą oryginalnego, miksera Terrego Potera, niedawno zaprojektowanego na potrzeby nowej edycji filmu.
Osobiście interesują mnie zawsze dodatki w takich wydaniach, a tutaj mamy ich sporo: trzy rożne wersje filmu, sceny usunięte, interaktywne funkcje, teledysk, wywiady z twórcami: Alanem Menkenem, Donem Hahnem i Richardem Kraftem oraz wiele więcej. Myślę, że to wszystko zadowoli nawet najbardziej wybrednych fanów. Miejmy tylko nadzieję, że polskie wydanie będzie choć trochę podobne do wyżej przedstawionego.

Galeria filmowa Piękna i Bestia

Piękna i Bestia trailer 2012 online


3 komentarze

 • 01 Włodzimierz 02/10 06:43
  Włodzimierz

  Gdzie można kupić piękną i bestie blu ray 3D

  • topikos 02/10 07:40
   topikos

   Witam,
   Jeszcze nie jest ustalona data wydania Pięknej i Bestii na Blu-Ray 3D.
   pozdrawiam

 • 02 zaglądnij 11/25 04:54
  zaglądnij

  Jestem pod wielkim wrażeniem! Dzięki za artykuł!


Zostaw odpowiedź
Nie zostanie opublikowaneARCHIWUM

Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031